Piatok, 31. marec 2023. Meniny má Benjamín, zajtra Hugo.

Krajiny Európskej únie sa dohodli na cenových stropoch na ropné produkty z Ruska

Galéria fotiek (1)
Zdroj: Getty Images

BRUSEL - Krajiny Európskej únie (EÚ) sa v piatok dohodli na cenových stropoch na ropné produkty z Ruska. TASR tom informuje na základe správy agentúry Reuters. Predstavitelia členských štátov EÚ súhlasili s návrhom Európskej komisie (EK) a stanovili cenové limity na ruské ropné produkty, uviedlo švédske predsedníctvo EÚ.


Podľa diplomatických zdrojov veľvyslanci 27 krajín EÚ sa dohodli na cenovom strope 100 USD (91,43 eura) za barel (159 litrov) pre produkty, ktoré sa obchodujú vyššie ako ropa, ako je napríklad diesel, a 45 USD za barel pre produkty, ktoré sa obchodujú nižšie, ako je napríklad vykurovací olej. Podľa návrhu by cenové stropy mali začať platiť od nedele (5. 2.).

Rokovania sa natiahli

Poľsko a pobaltské štáty Lotyšsko, Litva a Estónsko presadzovali, aby sa limity stanovili na nižších úrovniach, aby sa obmedzili príjmy Ruska z predaja pohonných látok. Preto sa rokovania natiahli. Tieto cenové stropy sú spoločne so zákazom EÚ týkajúcom sa dovozu ruských ropných produktov súčasťou širšej dohody medzi krajinami skupiny G7.

Nasledujú po tom, ako začiatkom decembra stanovili cenový strop na ruskú ropu na úrovni 60 USD za barel. Krajiny skupiny G7, EÚ a Austrália sa takto snažia obmedziť schopnosť Moskvy financovať vojnu proti Ukrajine. (1 EUR = 1,0937 USD)

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články