Utorok, 31. január 2023. Meniny má Emil, zajtra Tatiana, Táňa.

USA reagujú na tvrdú kritiku: Z vývozu skvapalneného zemného plynu do Európy nemáme žiadny zisk

Ilustračné fotoGaléria fotiek (2)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images/Iurii Garmash

WASHINGTON - Biely dom ostro odmieta obvinenie z Berlína, podľa ktorého by USA za svoje prepravy skvapalneného plynu do Európy generovali enormné zisky s vysokými cenami. „To je nepravdivé tvrdenie. V skutočnosti USA zhromaždili LNG, aby pomohli Európe pripraviť sa na zimu,“ uviedol v pondelok na konferencii s novinármi predstaviteľ vlády.


Väčšina LNG (skvapalneného zemného plynu) z USA sa vyváža prostredníctvom „transparentných dlhodobých zmlúv“ so zahraničnými spoločnosťami obchodujúcimi s energiou. Medzi nimi je niekoľko európskych spoločností, ktoré potom skvapalnený plyn ďalej predávali európskym koncovým spotrebiteľom.

Kvôli ruskej útočnej vojne proti Ukrajine potrebuje Európa náhrady za ruské dodávky energie. Alternatívou je LNG. Zemný plyn, ktorý bol hlboko zmrazený pod vysokým tlakom, bol prepravovaný v kvapalnej forme loďami do Nemecka a ďalších európskych krajín predovšetkým z USA.

Prvá špeciálna loď na premenu skvapalneného zemného plynu na jeho plynné skupenstvo dorazila do Nemecka len pred pár dňami. Loď Neptún má byť odtiahnutá do priemyselného prístavu Lubmin pri Greifswalde a použitá ako plávajúci terminál pre skvapalnený zemný plyn. Menšie lode majú odoberať LNG zo skladovacej lode v Baltskom mori, ktoré majú zase dodávať tankery. Menšie lode potom prepravia LNG cez plytký záliv Greifswald k Neptúnu.

Ilustračné foto
Galéria fotiek (2)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

Podľa prevádzkovateľa terminálu Regas by teoreticky mohol byť terminál v Lubmine funkčný do 1. decembra. Neptún však spočiatku zostane v Mukrani, kým Európska komisia nebude súhlasiť s povolením, ktoré vydá Spolková sieťová agentúra.

Napätie medzi Bruselom a Washingtonom

Priemyselná politika USA vyvolala napätie medzi Bruselom a Washingtonom. Krajiny Únie sú tiež frustrované z obrovských ziskov, ktoré generujú americkí exportéri energií vďaka dodávkam skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európy po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári.

"Európa dáva a trpí najviac, pokiaľ ide o sankcie proti Rusku," povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron podľa agentúry TASR. "Vidíme riziko vzniku priepasti medzi Európou a Spojenými štátmi," dodal a zdôraznil potrebu novej "synchronizácie".

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články