Piatok, 9. december 2022. Meniny má Izabela, zajtra Radúz.

Číňana v USA uznali vinným z napomáhania čínskej špionážnej agentúre

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

WASHINGTON - Číňan, ktorý prišiel do Spojených štátov študovať elektrotechniku, bol uznaný vinným z tajného poskytovania informácií čínskej špionážnej agentúre. V utorok to oznámilo americké ministerstvo spravodlivosti, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.


Ťi Čchao-čchun (31) bol v pondelok v americkom meste Chicago po dvojtýždňovom procese usvedčený z nezákonného pôsobenia ako agent cudzej vlády a z poskytovania nepravdivých vyhlásení. Hrozí mu až 10 rokov väzenia za obvinenie, ktoré sa niekedy označuje ako "ľahká špionáž". Ide o prípady ľudí, ktorí priamo nepracujú pre zahraničné tajné služby, vysvetľuje AFP.

Prihlásil sa do armádnych záloh

Ťi prišiel do Spojených štátov na študentské vízum v roku 2013 a neskôr sa prihlásil do armádnych záloh. Polícia ho zadržala v septembri 2018 na základe obvinení, že čínskej tajnej službe poskytol biografické informácie o ôsmich naturalizovaných amerických občanoch pôvodom z Číny alebo Taiwanu. Niektorí z nich boli dodávatelia amerického ministerstva obrany.

Ťi podľa amerického ministerstva spravodlivosti konal na pokyn "vysokopostaveného spravodajského úradníka" z ministerstva štátnej bezpečnosti čínskej provincie Ťiang-su. Tento prípad zrejme súvisel s niekoľkoročnou snahou Číny ukradnúť obchodné tajomstvá americkej firmy GE Aviation – jedného z popredných svetových výrobcov leteckých motorov – a ďalších leteckých spoločností vrátane amerických vojenských dodávateľov, píše AFP.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články