Utorok, 27. september 2022. Meniny má Cyprián, Damián, zajtra Václav.

V Moldavsku vyšetrujú viacero bombových hrozieb: Dostal ich aj najvyšší súd

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

KIŠIŇOV - Polícia v moldavskom hlavnom meste Kišiňov v pondelok preverovala sériu bombových hrozieb voči viacerým miestam vrátane sídla moldavského najvyššieho súdu a medzinárodného letiska. Ako informovala polícia, deväť vyhrážok sa týkalo aj obchodných centier, nemocníc a zdravotníckych zariadení. Informovala o tom agentúra AP.


Moldavsko v júli zaznamenalo viac než 40 podobných vyhrážok, pričom viac ako polovicu z nich dostalo letisko v Kišiňove. Žiadna z týchto nedávnych hrozieb sa neukázala ako pravdivá. Nenašli sa žiadne výbušniny a zatiaľ nikoho neobvinili. Bezpečnosť letiska však bola posilnená.

Moldavská premiérka Natalia Gavrilitaová v nedávnom rozhovore pre miestnu rozhlasovú stanicu uviedla, že niektoré z hrozieb boli údajne zaslané z IP adries v Rusku a Bielorusku s tým, že mohlo ísť o zmanipulované odkazy. Dodala, že týmto krajinám boli predložené žiadosti o prešetrenie príslušných prípadov.

V separatistickom regióne zavládlo napätie

Moldavsko má spoločnú hranicu s Ukrajinou a nezávislým štátom sa stalo v roku 1991 po rozpade Sovietskeho zväzu. Nedávne napätie v separatistickom regióne Podnestersko, na ktorého území má Rusko rozmiestnené svoje jednotky, viedlo k zvýšeným obavám o možnú destabilizáciu v krajine.

Moldavsku bol koncom júna udelený štatút kandidátskej krajiny Európskej únie. Ako píše AP, krajinu však k plnému členstvu v 27-člennom bloku čaká ešte dlhá cesta podmienená sériou reforiem týkajúcich sa boja proti korupcii a organizovanému zločinu, ako i posilňovania ľudských práv a právneho štátu.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články