Utorok, 27. september 2022. Meniny má Cyprián, Damián, zajtra Václav.

Izraelská armáda objavila a zablokovala tunel vedúci z pásma Gazy

nullGaléria fotiek (1)
null
Zdroj: Getty Images/noomcpk2528

JERUZALEM - Izraelská armáda v pondelok oznámila, že objavila a zablokovala tunel vedúci z pásma Gazy, ktorý vyhĺbilo hnutie Hamas vládnuce v tejto palestínskej enkláve. Informuje o tom agentúra AFP.


Toto militantné hnutie (Hamas) podľa Izraela plánuje tieto tzv. útočné tunely využívať na to, aby jeho vojaci mohli preniknúť na izraelské územia a unášať izraelských vojakov či civilistov. Tých následne môže Hamas využiť na vyjednávanie pri výmenách väzňov.

Tunel objavený v pondelok viedol zo severnej časti pásma Gazy a prechádzal na izraelské územie, uviedli zdroje z prostredia izraelskej armády. Táto podzemná cesta sa však končila krátko pred podzemnou betónovou bariérou a preto nepredstavovala hrozbu pre izraelské komunity v okolí pásma Gazy.

Hnutie Hamas oznámilo, že "palestínsky odpor má právo použiť všetky prostriedky s cieľom posilniť svoje schopnosti proti arogancii a zločinnosti" Izraela, píše AFP. Izrael a militanti z organizácie Palestínsky islamský džihád (PIJ) uzavreli minulú nedeľu (7. augusta) prímerie, ktoré sprostredkoval Egypt. Táto dohoda ukončila trojdňový konflikt v pásme Gazy.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články