Utorok, 27. september 2022. Meniny má Cyprián, Damián, zajtra Václav.

Moderna postaví v Austrálii prvú továreň na vakcíny proti KORONAVÍRUSU

Galéria fotiek (2)
Zdroj: SITA/AP/Jenny Kane

CANBERRA - Farmaceutická spoločnosť Moderna v pondelok oznámila, že v austrálskom Melbourne plánuje otvoriť prvú továreň na výrobu mRNA vakcín proti ochoreniu COVID-19 na južnej pologuli. TASR správu prevzala z agentúry AFP.


Továreň, ktorá sa bude nachádzať v areáli jednej z najväčších austrálskych univerzít – melbournskej Univerzity Monash – má plánovanú ročnú výrobnú kapacitu 100 miliónov dávok očkovacích látok na COVID-19, chrípku a ďalšie ochorenia. Stavba továrne na mRNA vakcíny by sa mala začať už tento rok a dokončiť ju plánujú v roku 2024. Austrálsky premiér Anthony Albanese v pondelok uviedol, že rozhodnutie Moderny postaviť novú továreň v Melbourne bol zo strany tejto farmaceutickej spoločnosti "prejavom dôvery" v Austráliu.

Moderna postaví v Austrálii
Galéria fotiek (2)
Zdroj: TASR/AP/Charles Krupa

Dodal, že nová výrobná hala nie je len otázkou zdravia a vedy, ale aj záležitosťou národnej bezpečnosti, keďže Austrália počas pandémie trpela závažným nedostatkom očkovacích látok. "Musíme u nás vyrábať viac vecí. Nemôžeme sa zmieriť s tým, že byť na konci svetových dodávateľských reťazcov je v poriadku," upozornil Albanese. V uplynulých týždňoch začal v Austrálii opätovne narastať počet nových prípadov nákazy koronavírusom. V roku 2022 sa ochorenie COVID-19 stalo tamojšou treťou najčastejšou príčinou úmrtí.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články