Utorok, 27. september 2022. Meniny má Cyprián, Damián, zajtra Václav.

Čínska armáda oznámila, že dokončila rôzne úlohy v okolí Taiwanu: V oblasti bude naďalej vykonávať hliadky

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Li Bingyu/Xinhua via AP

PEKING – Čínska armáda v stredu oznámila, že úspešne dokončila rôzne úlohy v okolí Taiwanu, kde pred týždňom spustila rozsiahle vojenské cvičenia. V oblasti však bude vykonávať pravidelné hliadky.


Oznámenie môže podľa Reuters znamenať koniec námorných a vzdušných cvičení, no tiež to, že Peking bude naďalej vyvíjať tlak na samosprávny ostrov, ktorý považuje za svoje územie. Čína spustila svoje dosiaľ najväčšie vojenské cvičenia okolo Taiwanu minulý štvrtok v reakcii na návštevu predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane. V pondelok manévre predĺžila nad rámec pôvodne ohlásených štyroch dní. Minulý týždeň počas nich odpálila balistické rakety, z ktorých časť preletela ponad taiwanskú metropolu Tchaj-pej.

Východné velenie čínskej armády v stredajšom oznámení doplnilo, že bude sledovať zmeny situácie v Taiwanskom prielive, pokračovať vo výcviku a príprave na boj, organizovať pravidelné hliadky v prielive a "rozhodne brániť národnú zvrchovanosť a územnú celistvosť". Zdroj oboznámený so záležitosťou predtým pre Reuters povedal, že čínske vojenské lode a lietadlá ešte v stredu popoludní miestneho času pokračovali v aktivitách pri Taiwane.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články