Streda, 6. júl 2022. Meniny má Patrik, Patrícia, zajtra Oliver.

Biden sa zaviazal, že na post sudkyne Najvyššieho súdu navrhne prvú Afroameričanku

Demonštrácie pred Najvyšším súdom USAGaléria fotiek (2)
Demonštrácie pred Najvyšším súdom USA
Zdroj: SITA/AP Photo/Jose Luis Magana

WASHINGTON - Americký prezident Joe Biden vo štvrtok zopakoval, že hodlá na post sudkyne Najvyššieho súdu navrhnúť prvú Afroameričanku v dejinách USA, pričom jej nomináciu chce oficiálne oznámiť do konca februára. Biden zároveň ocenil prácu 83-ročného liberálneho sudcu Stephena Breyera, ktorý ho krátko predtým listom upovedomil o svojom odchode do dôchodku. Informovali o tom agentúry AFP a AP.


"Neurobil som žiadne rozhodnutie okrem toho, že osoba, ktorú nominujem, bude niekto s mimoriadnou kvalifikáciou, charakterom, skúsenosťami a bezúhonnosťou," vyhlásil Biden. "A táto osoba bude prvou Afroameričankou nominovanou do (radov) Najvyššieho súdu Spojených štátov," dodal. Ako možné nástupkyne Breyera sa podľa dobre oboznámených nemenovaných zdrojov spomínajú afroamerické sudkyne Ketanji Brownová Jacksonová, J. Michelle Childsová a Leondra Krugerová. Každý z deviatich sudcov najvyššieho súdu vykonáva tento úrad doživotne po tom, ako je nominovaný prezidentom a schválený Senátom. Zasadnutie Najvyššieho súdu USA sa začína v prvý októbrový pondelok a trvá až do konca júna alebo začiatku júla.

Breyer v liste oznamujúcom Bidenovi svoju rezignáciu napísal, že vo funkcii zostane do konca súčasného zasadania súdu, a to za predpokladu, že dovtedy bude "nominovaný a potvrdený" jeho nástupca. Najvyšší súd hrá v americkom spoločenskom živote kľúčovú úlohu a často má posledné slovo v sporných zákonoch, nezhodách medzi jednotlivými štátmi a federálnou vládou, ako aj v konečných odvolaniach voči popravám.

Joe Biden a Stephen
Galéria fotiek (2)
Zdroj: SITA/Stephen Breyer

Bidenovi sa počas prvého roka vo funkcii podarilo v Senáte získať potvrdenie pre 40 nominovaných sudcov, čo je najviac od čias prezidenta Ronalda Reagana. Podľa údajov Bieleho domu tvoria 80 percent z nich ženy a 53 percent osoby inej ako bielej pleti.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články