Streda, 18. máj 2022. Meniny má Viola, zajtra Gertrúda.

KORONAVÍRUS Od začiatku februára plánuje ďalšia krajina zrušiť všetky opatrenia

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

KODAŇ - Dánsko plánuje budúci týždeň zrušiť všetky pandemické opatrenia, ktoré sú v súčasnosti v platnosti, aj napriek tomu, že tam denne pribúda vysoký počet nových prípadov nákazy koronavírusom. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.


Dánsko po lockdowne, ktorý trval mesiac, uvoľnilo niektoré obmedzenia pred dvoma týždňami, keď povolilo napríklad znovuotvorenie kín. Stále však ostali v platnosti opatrenia, ako je povinné nosenie rúšok či obmedzené otváracie hodiny reštaurácií. V liste dánskeho ministra zdravotníctva Magnusa Heunickeho adresovanom parlamentu sa uvádza, že vláda sa plánuje držať odporúčaní rady odborníkov, ktorá v utorok navrhla zrušiť od 1. februára všetky pandemické opatrenia.

Dánsko pristúpi k najrozsiahlejšiemu uvoľňovaniu opatrení

Toto rozhodnutie vlády, ktoré musí tiež schváliť parlament, by znamenalo, že Dánsko pristúpi k najrozsiahlejšiemu uvoľňovaniu opatrení spomedzi všetkých severských krajín, píše Reuters. Ak bude zrušenie obmedzení schválené, v Dánsku sa budú môcť otvoriť nočné kluby, reštaurácie budú môcť predávať alkoholické nápoje aj po 22.00 h a zákazníci sa pri vstupe do rôznych prevádzok nebudú musieť preukazovať očkovacími certifikátmi. Ľudia tiež nebudú musieť mať počas cesty verejnou dopravou nasadené rúška.

Určité opatrenia by ostali v platnosti 

Po uvoľnení by ostali v platnosti len tie opatrenia, ktoré sa týkajú testovania a izolácie po príchode do Dánska zo zahraničia. Tie majú platiť ešte ďalšie štyri týždne. Podobné rozhodnutie minulý týždeň oznámili Spojené kráľovstvo, Írsko a Holandsko, ktoré sa rozhodli zrušiť väčšinu pandemických obmedzení napriek vysokému počtu nových prípadov nákazy. Spravili tak po tom, ako počty novonakazených klesli pod zaznamenané rekordné hodnoty a ukázalo sa, že počet hospitalizovaných je nižší, než sa pôvodne obávali.

Počet hospitalizovaných atakuje hranicu tisíc pacientov 

Samotné Dánsko v utorok zaznamenalo 46.590 nových prípadov nákazy, čo je len o niečo menej ako rekordný počet 47.831 novoinfikovaných z minulého piatka. Počet hospitalizovaných stúpol na 918, čo je najviac za rok. Avšak dánske zdravotnícke úrady odhadujú, že 30 až 40 percent ľudí, ktorí majú pozitívny test na koronavírusu a nachádzajú sa v nemocnici, je hospitalizovaných z iného dôvodu, ako sú komplikácie spojené s ochorením COVID-19.

Počet pacientov s covidom ležiacich na jednotkách intenzívnej starostlivosti klesol na 44. Najviac ľudí s covidom bolo na jednotkách intenzívnej starostlivosti 6. januára, a to 82.

Viac o téme:

Súvisiace články

Najčítanejšie články