Piatok, 27. máj 2022. Meniny má Iveta, zajtra Viliam.

Rusko zaradilo Navaľného a jeho spolupracovníkov na zoznam teroristov

Alexej NavaľnyjGaléria fotiek (1)
Alexej Navaľnyj
Zdroj: SITA/AP Photo/Pavel Golovkin, File

MOSKVA - Ruské úrady v utorok zaradili väzneného opozičného politika Alexeja Navaľného a niekoľko jeho spolupracovníkov na svoj zoznam organizácií a fyzických osôb spojených s terorizmom a extrémizmom. Informovala o tom agentúra AFP.


Federálna služba finančného monitorovania (Rosfinmonitoring) do tejto databázy zaradila aj Navaľného hlavnú spolupracovníčku Ľubov Soboľovú. Podľa Navaľného nadácie Fond boja proti korupcii (FBK), ktorá bola minulý rok vyhlásená za extrémistickú a následne zrušená, bola na zoznam zaradená desiatka Navaľného spojencov. 

Už na začiatku roka boli na tento zoznam zaradení dvaja kľúčoví spolupracovníci ruského opozičného politika - Leonid Volkov a Ivan Ždanov. Podľa agentúry Interfax banky podľa zákona osobám zo zoznamu teroristov a extrémistov zmrazujú aktíva.

Navaľnyj si odpykáva trest vo väzení

Ruské úrady v posledných mesiacoch niekoľkokrát zakročili proti skupinám a ľudom spájaným s Navaľným, ktorý si v Rusku odpykáva 2,5-ročný trest v prípade starej sprenevery, ktorý Navaľnyj označil za politicky motivovaný. Väčšina jeho spolupracovníkov opustila krajinu. 

Navaľného (45) zatkli 17. januára 2021 krátko po vystúpení z lietadla po prílete z Nemecka, kde sa niekoľko mesiacov zotavoval z takmer smrteľnej otravy nervovoparalytickou látkou novičok, z ktorej viní Kremeľ. Ten obvinenia odmieta. 

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články