Streda, 18. máj 2022. Meniny má Viola, zajtra Gertrúda.

Taliansko dnes začína voliť svojho prezidenta: TOTO je najväčší favorit na víťazstvo, má to však háčik

Prezidentský palác v TalianskuGaléria fotiek (1)
Prezidentský palác v Taliansku
Zdroj: SITA/AP Photo/Andrew Medichini, File

RÍM - V Taliansku sa v pondelok o 15.00 h začne proces voľby nového prezidenta. O novej hlave štátu rozhodne 1009 voliteľov. Ide o 630 členov Poslaneckej snemovne, 315 zvolených senátorov, šesť doživotných senátorov a 58 zástupcov 20 talianskych regiónov. Voľba tajným hlasovaním sa môže natiahnuť aj na niekoľko dní. Meno nástupcu odchádzajúcej hlavy štátu Sergia Mattarellu sa neočakáva skôr ako vo štvrtok, napísala agentúra DPA.


V súboji o post hlavu štátu už tradične nie sú žiadni oficiálni kandidáti, no súčasný premiér Mario Draghi je už dlho považovaný za favorita na najvyšší post. Keďže však nemôže zastávať obe funkcie, v Ríme už týždne prebiehajú rokovania o tom, ako ďalej s jeho vládou.

Bývalý premiér Silvio Berlusconi v sobotu oznámil, že o post prezidenta sa uchádzať nebude. Pravicové strany ani ľavicové spektrum sa do nedele nedohodli na spoločnom kandidátovi.

Meno víťaza sa dozvieme až koncom týždňa

DPA pripomína, že v prvý deň hlasovania meno nového prezidenta neprinesie, pretože na víťazstvo je potrebná dvojtretinová väčšina. Keďže je naplánované len jedno hlasovanie za deň, meno víťaza bude zrejme známe až koncom týždňa.

Viac o téme:

Súvisiace články

Najčítanejšie články