Streda, 18. máj 2022. Meniny má Viola, zajtra Gertrúda.

KORONAVÍRUS Parlament schválil zavedenie očkovacieho preukazu: Protestovali proti tomu desaťtisíce ľudí

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

PARÍŽ – Poslanci dolnej komory francúzskeho parlamentu, Národného zhromaždenia, schválili v nedeľu večer návrh zákona, ktorý zavádza očkovacie preukazy, nahrádzajúce doterajší zdravotný preukaz. Informovali o tom agentúry AFP a AP.


Zákon podporilo 215 poslancov, 58 bolo proti a sedem sa zdržalo hlasovania. Ústredným opatrením novej legislatívy je, že neočkované osoby nad 16 rokov nebudú mať prístup na verejne prístupné miesta, ako sú reštaurácie, kultúrne inštitúcie či prostriedky diaľkovej dopravy.

Schválenie sa oneskorilo

Vo Francúzsku sa doteraz pri návšteve spomínaných verejných miest vyžadoval tzv. covidpas. Vstup však mali povolený aj neočkované osoby, ak sa preukázali negatívnym výsledkom testu alebo dokladom o prekonaní covidu. Francúzsky prezident Emmanuel Macron pôvodne predpokladal, že zákon nadobudne účinnosť od 15. januára. Jeho schválenie sa oneskorilo v dôsledku búrlivých diskusií v Národnom zhromaždení i v Senáte, hornej komore parlamentu. Zatiaľ nie je známy nový termín nadobudnutia účinnosti zákona.

V sobotu protestovali desaťtisíce ľudí

Socialistickí poslanci v nedeľu oznámili, že sa obrátia na Ústavnú radu, ktorá je najvyššou súdnou inštanciou vo Francúzsku. Niektorí kritici namietajú, že očkovací preukaz neprinesie výraznú zmenu, keďže viac ako 91 percent dospelých Francúzov je už plne zaočkovaných. Proti zavedeniu očkovacieho preukazu protestovali v sobotu vo Francúzsku desaťtisíce ľudí. Na zhromaždení krajne pravicovej strany Les Patriotes (Patrioti) napadla dvoch novinárov agentúry AFP skupina zrejme pravicových extrémistov a vyhrážala sa im zabitím.

Viac o téme:

Súvisiace články

Najčítanejšie články