Pondelok, 3. október 2022. Meniny má Stela, zajtra František.

Nemecko kúpilo milión balení lieku proti KORONAVÍRUSU od Pfizeru

Firma PfizerGaléria fotiek (1)
Firma Pfizer
Zdroj: SITA/AP Photo/Virginia Mayo

BERLÍN - Nemecko nakúpilo milión balení nového lieku proti covidu s názvom Paxlovid od americkej farmaceutickej spoločnosti Pfizer. Oznámil to v utorok minister zdravotníctva Karl Lauterbach.


Ako povedal agentúre DPA, prvá zásielka tohto antivirotika by mala prísť v januári. "Očakávam, že nám pomôže zabrániť mnohým ťažkým stavom, ktoré si vyžadujú liečbu na jednotkách intenzívnej starostlivosti," uviedol minister.

Paxlovid nemá slúžiť ako náhrada očkovania

Americká Správa potravín a liečiv (FDA) schválila Paxlovid na núdzové používanie krátko pred Vianocami. Lauterbach oznámil, že liek dostane zelenú za podobných podmienok aj v Nemecku. Podľa výrobcu sa liek užíva trikrát denne po dobu piatich dní. Obsahuje účinnú látku nirmatrelvir, ktorá bráni množeniu vírusu. DPA však pripomína, že Paxlovid je výrazne drahší než vakcíny. FDA taktiež vyhlásila, že Paxlovid nemá slúžiť ako náhrada očkovania obyvateľstva.

V Nemecku je zaočkovaných dvoma dávkami alebo jednodávkovou vakcínou Janssen 71 percent obyvateľstva. Takmer 37 percent ľudí má aj posilňujúcu dávku. Spolkový kabinet a vlády viacerých spolkových krajín sa pred Vianocami dohodli za zavedení nových opatrení proti šíreniu koronavírusového variantu omikron. Opatrenia vstúpili do platnosti v utorok. Úrady nariadili ľudom obmedziť kontakty, v súkromí sa ich môže zísť na jednom mieste najviac desať (s výnimkou detí do 14 rokov), a to aj keď sú zaočkovaní. Ak sú prítomní aj nezaočkovaní, k ľuďom z jednej domácnosti sa môžu pridať najviac dvaja cudzí.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články