Štvrtok, 20. január 2022. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

USA a európski spojenci sa v súvislosti s Ukrajinou dohodli na úzkej spolupráci

Joe BidenGaléria fotiek (2)
Joe Biden
Zdroj: SITA/AP Photo/Carolyn Kaster

WASHINGTON - Najvyšší predstavitelia Británie, Francúzska, Nemecka, Talianska a Spojených štátov sa počas utorňajšieho spoločného telefonátu dohodli, že budú veľmi úzko spolupracovať v súvislosti s koordinovaným a komplexným prístupom v reakcii na zhromažďovanie ruských vojsk pri hraniciach Ukrajiny. Vyhlásenie Bieleho domu citovala agentúra Reuters.


Americký prezident Joe Biden telefonoval s najvyššími predstaviteľmi Británie, Francúzska, Nemecka a Talianska po virtuálnom summite s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý trval približne dve hodiny. Biden varoval Putina pred vážnymi ekonomickými sankciami v prípade ruskej invázie na Ukrajinu. Podľa nemenovaného predstaviteľa z prostredia amerického Kongresu tiež americká strana bude tlačiť na Nemecko, aby zastavilo projekt plynovodu Nord Stream 2 (Severný prúd 2) v prípade, že Rusko napadne Ukrajinu.

Putin naopak žiadal Bidena o "spoľahlivé a právne záväzné záruky" toho, že sa NATO nebude rozširovať na východ. Ruský prezident podľa Kremľa uviedol, že NATO buduje svoju vojenskú infraštruktúru blízko ruských hraníc. Vyjadrili tiež znepokojenie nad údajnými provokáciami Kyjeva v ukrajinských regiónoch  kontrolovaných proruskými separatistami.      

USA a európski spojenci
Galéria fotiek (2)
Zdroj: SITA/Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Obe strany na záver rokovaní súhlasili, že otázky v súvislosti so situáciou na Ukrajine budú naďalej spoločne konzultovať. Ako uvádza agentúra AFP, V Európe rastú obavy z vojny pre obvinenia Washingtonu a Kyjeva, podľa ktorých Rusko posilňuje svoju vojenskú prítomnosť blízko hraníc s Ukrajinou, čo vyvolalo obavy z možnej ruskej invázie. Moskva však tieto obvinenia odmieta.

Británia sľúbila podporu Ukrajine, zvažuje opatrenia proti Rusku

Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová dnes sľúbila, že Británia sa postaví na stranu Ukrajiny v prípade možnej ruskej agresie. Podľa agentúry Reuters tiež uviedla, že Londýn hovorí so spojencami v NATO o ďalších opatreniach, ktoré by bolo možné prijať, aby sa zabránilo akémukoľvek vpádu.

"S našimi spojencami v NATO diskutujeme aj o ďalších opatreniach, ako sú ekonomické opatrenia a diplomatické opatrenia, ktoré môžu byť prijaté, ale je jasné, že tvárou v tvár tejto agresii stojíme na strane Ukrajiny," odpovedala Trussová na otázku, či by Británia podporila vyslanie ďalších vojakov na podporu Ukrajiny prostredníctvom NATO alebo priamo z Británie.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR, ČTK Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články