Utorok, 25. január 2022. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

KORONAVÍRUS Slovinsko vyradilo vakcínu Janssen, potvrdilo úmrtie ženy (†20) po jej podaní

Ilustračné fotoGaléria fotiek (2)
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Manu Fernandez

ĽUBĽANA - Slovinsko v utorok oznámilo, že už nebude používať vakcínu od spoločnosti Johnson & Johnson proti ochoreniu COVID-19. Stalo sa tak po tom, čo experti v utorok potvrdili, že 20-ročná žena zomrela na následky podania vakcíny od tejto spoločnosti. Informovala o tom agentúra AFP.


Slovinsko pozastavilo očkovanie vakcínou Janssen v septembri po tom, čo žena zomrela na krvácanie do mozgu a krvné zrazeniny len niekoľko dní po očkovaní. Odborná komisia v správe potvrdila, že žena zomrela na následky imunitnej trombotickej trombocytopénie vyvolanej vakcínou.

"Dočasné pozastavenie očkovania vakcínou Janssen, ktoré platí doteraz, sa stane trvalým," vyhlásil minister zdravotníctva Janez Poklukar na tlačovej konferencii po tom, čo komisia zverejnila svoje zistenia.

Stopku zrejme dostane aj AstraZeneca

Slovinsko "s najväčšou pravdepodobnosťou" prestane používať aj vakcínu od spoločnosti AstraZeneca, uviedla vedúca skupiny vládnych poradcov v oblasti očkovania Bojana Beovičová. Očkovacia látka od firmy AstraZeneca využíva technológiu vírusových vektorov podobne ako vakcína Janssen a spájajú sa s ňou tiež zriedkavé prípady výskytu krvných zrazenín. 

KORONAVÍRUS Slovinsko vyradilo vakcínu
Galéria fotiek (2)
Zdroj: SITA/AP Photo/Sakchai Lalit

Niekoľko dní po očkovaní vakcínou Janssen zomrela v máji aj manželka istého slovinského diplomata pôsobiaceho v Paríži. Od septembra sa v Slovinsku zúčastnili na protestoch proti protipandemickým obmedzeniam a plánom zaviesť povinné očkovanie  tisíce ľudí. Asi 54 percent z dvoch miliónov obyvateľov tejto krajiny je plne zaočkovaných.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články