Streda, 1. december 2021. Meniny má Edmund, zajtra Bibiana.

KORONAVÍRUS Každý deň je dôležitý, upozornila Merkelová: Vyzvala na prísnejšie obmedzenia

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Zdroj: SITA/Olivier Hoslet, Pool Photo via AP
25.11.2021 16:40

BERLÍN - Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok znova vyzvala na zavedenie prísnejších opatrení, ktoré by zastavili rekordné pribúdanie prípadov koronavírusovej infekcie v Nemecku. Merkelová zdôraznila, že "dôležitý je každý deň". Počet obetí ochorenia COVID-19 v krajine totiž presiahol hranicu 100.000. Informovala o tom agentúra AFP.


"Potrebujeme viac opatrení obmedzujúcich kontakty," uviedla odchádzajúca nemecká kancelárka. Dodala, že "dnes jasne povedala" svojmu nástupcovi v úrade kancelára Olafovi Scholzovi, že "spoločne ešte môžeme zvládnuť toto prechodné obdobie a premyslieť všetky potrebné opatrenia".

V Nemecku od začiatku pandémie zomrelo vyše 100.000 ľudí nakazených koronavírusom. S odvolaním sa na najnovšie údaje tamojšieho Inštitútu Roberta Kocha (RKI) o tom AFP informovala vo štvrtok ráno. Táto ekonomicky najsilnejšia európska krajina aktuálne bojuje s nárastom nových prípadov nákazy, pričom za posledný deň tam v súvislosti s covidom pribudlo aj 351 úmrtí. Celkový počet úmrtí zaznamenaných od začiatku pandémie sa tak zvýšil na 100.119.

Nemocnice sa rýchlo zapĺňajú

Počty nakazených dosahujú v Nemecku v ostatných dňoch rekordné úrovne a jednotky intenzívnej starostlivosti sa rýchlo zapĺňajú. Zdravotná kríza v krajine tak predstavuje výzvu pre novú koaličnú vládu, ktorá má prebrať moc po kabinete dosluhujúcej kancelárky Angely Merkelovej. Viaceré nemocnice už teraz zažívajú "akútne preťaženie", pre ktoré musia pacientov premiestňovať do zahraničia, uviedol predseda nemeckého medzidisciplinárneho združenia pre intenzívnu a pohotovostnú medicínu (DIVI) Gernot Marx.  

Opatrenia sa sprísnili minulý týždeň

V krajine sa minulý týždeň sprísnili epidemiologické opatrenia. Vstup na pracoviská majú už len zaočkovaní, uzdravení z covidu alebo ľudia s negatívnym výsledkom testu. Rovnaké pravidlá platia na celoštátnej úrovni aj vo verejnej doprave.

Niektoré pandémiou najviac zasiahnuté spolkové krajiny ako Sasko či Bavorsko prijali ešte prísnejšie obmedzenia, napríklad zrušenie všetkých vianočných trhov. Nárast nakazených vyvolal v Nemecku búrlivú diskusiu o tom, či nasledovať príklad Rakúska a zaviesť povinné očkovanie pre všetkých obyvateľov (v Rakúsku bude povinné od 1. februára 2022).


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články