Utorok, 30. november 2021. Meniny má Ondrej, Andrej, zajtra Edmund.

KORONAVÍRUS Česko v kritickej situácii: Pribudlo 18-tisíc nových prípadov, pacientov musia prevážať

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Petr David Josek, File
25.11.2021 09:15

PRAHA - Laboratória odhalili v Českej republike za posledných 24 hodín ďalších 18.004 nakazených koronavírusom. Hospitalizovaných je 5886 ľudí s covidom a takmer 850 z nich je vo vážnom stave. Vyplýva to z údajov českého ministerstva zdravotníctva.


Na nové maximum sa vyšplhala aj sedemdňová incidencia – zo 100.000 obyvateľov sa za uplynulý týždeň nakazilo 1097 z nich. Oproti minulej strede (819) ide o takmer 34 percentný nárast.

Ministerstvo eviduje za stredu zatiaľ 33 úmrtí súvisiacich s covidom, toto číslo však ešte môže rásť. Za utorok bolo hlásených dovedna 104 úmrtí, deň predtým 102.

Plné nemocnice v Brne, pacientov prevážajú do Prahy

Spravodajský server iDNES.cz zároveň informoval, že z Prahy vyrazila okolo 06.30 h veľkokapacitná sanitka, ktorá má z Brna priviezť desať covidových pacientov napojených na kyslík. Dôvodom sú preťažené brnianske nemocnice, priblížil na Twitteri pražský primátor Zdeněk Hřib.

Česká vláda podľa odchádzajúceho premiéra Andreja Babiša v piatok prijme ďalšie proticovidové opatrenia. Predseda vlády ich rozsah v stredu bližšie nešpecifikoval, nevylúčil však ani vyhlásenie núdzového stavu.

Vláda bude rozhodovať o opatreniach už dnes

Česká vláda pre zhoršujúcu sa epidemickú situáciu zasadne už vo štvrtok popoludní, aby prerokovala ďalšie sprísnenie proticovidových opatrení. Schôdza bola pritom pôvodne naplánovaná na piatok, informoval český spravodajský server iDNES.cz.

Nové opatrenia by sa mali týkať najmä obmedzenia kontaktov, ktoré nie sú nevyhnutné. Vláda podľa premiéra Andreja Babiša neuvažuje nad úplným lockdownom.

Ešte predpoludním má rokovať centrálny riadiaci tím a zástupcovia ministerstva zdravotníctva s takzvaným anticovidovým tímom, ktorý pozostáva zo zástupcov budúcej vlády.

Minister zdravotníctva Adam Vojtěch pripustil, že jednou z možností, ktorou sa bude vláda zaoberať, je obmedzenie hromadných podujatí.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články