Pondelok4. december 2023, meniny má Barbora, Barbara, zajtra Oto

Grécky premiér na stretnutí s Johnsonom otvoril 200 rokov trvajúci spor: Londýn o ňom nechce počuť!

Britský premiér Boris Johnson (vľavo) a grécky premiér Kyriakos Mitsotakis sa vítajú na Downing Street 10 v Londýne Zobraziť galériu (3)
Britský premiér Boris Johnson (vľavo) a grécky premiér Kyriakos Mitsotakis sa vítajú na Downing Street 10 v Londýne (Zdroj: TASR/AP Photo/Kirsty Wigglesworth)

LONDÝN - Britský premiér rokoval v utorok v Londýne so šéfom gréckej vlády Kyriakosom Mitsotakisom, okrem iného aj o obnovenom úsilí Atén o navrátenie starovekých sôch, ktoré boli pred viac než 200 rokmi premiestnené do Britského múzea z chrámu Partenón na aténskej Akropole. Informovala o tom agentúra DPA.

Johnson uviedol, že rozumie pocitom gréckeho ľudu voči týmto starovekým sochám; rozhodovanie o tejto otázke však nie je podľa neho záležitosťou vlády Spojeného kráľovstva, ale samotného Britského múzea. "Obaja lídri sa zhodli, že tento problém v žiadnom prípade neovplyvňuje silu partnerstva medzi Spojeným kráľovstvom a Gréckom," uviedla Johnsonova kancelária.

Podľa gréckeho premiéra Atény využijú všetky dostupné prostriedky, aby dosiahli vrátenie sôch. Zdôraznil, že nejde v prvom rade o právnu, ale o hodnotovú otázku. Mitsotakis v minulotýždňovom rozhovore pre britský denník Dail Telegraph povedal, že uvedené "sochy boli v 19. storočí ukradnuté, patria do múzea Akropolis a túto otázku musíme vážne prediskutovať."

Grécky premiér na stretnutí
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: TASR/AP Photo/Petros Giannakouris)

Sedemnásť sôch a časť vlysu, ktoré zdobili 2500 rokov starý monument, vzal z Akropoly britský veľvyslanec v Osmanskej ríši lord Elgin ešte začiatkom 19. storočia. Británia nástojí na tom, že tzv. Elginove mramory boli legálne nadobudnuté v období, keď bolo Grécko pod osmanskou nadvládou.

Johnsonov hovorca v utorok zdôraznil, že Britské múzeum je nezávislé od vlády a nepodlieha nijakému politickému zasahovaniu. Potvrdil tak dlhodobú pozíciu Londýna, na základe ktorej britská vláda odmieta o vrátení sochárskej výzdoby z Akropoly rokovať.

Britský premiér Boris Johnson
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: TASR/AP Photo/Kirsty Wigglesworth)

Britské múzeum na svojej webovej stránke uvádza, že konanie lorda Elgina bolo "dôkladne vyšetrené parlamentným výborom v roku 1816 a bolo zistené, že bolo úplne legálne". Správcovia Britského múzea sa vyslovili za možné rozdelenie diela na dve časti "medzi dve skvelé múzeá, z ktorých každé rozpráva komplementárny, ale odlišný príbeh."

Viac o téme: StretnutieSochyAkropolaPartenónBoris JohnsonKyriakos Mitsotakis
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu