Nedeľa, 17. október 2021. Meniny má Hedviga, zajtra Lukáš.

Tajomné statusy Zemanovho hovorcu: Odborník v tom má jasno! Jeho slová vyvolávajú obavy

Prezidenta Zemana hospitalizovali krátko po stretnutí s Babišom.
Prezidenta Zemana hospitalizovali krátko po stretnutí s Babišom.
Zdroj: SITA/AP Photo/Petr David Josek
12.10.2021 13:59

PRAHA - V Českej republike naďalej prebiehajú diskusie o zdravotnom stave prezidenta Miloša Zemana, ktorý je opätovne hospitalizovaný od nedele. Ako poznamenáva CNN Prima News, česká verejnosť nemá o prezidentovi príliš veľa informácií okrem oznámenia hovorkyne nemocnice, že jeho stav je stabilizovaný.


Hovorca prezidenta Jiří Ovčáček v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Proglas v pondelok uviedol, že o zdravotnom stave prezidenta síce informujú úsporne, ale dostatočne. Ako si však všíma webová stránka CNN Prima News, na sociálnych sieťach Ovčáček teraz zverejňuje najmä modlitby.

"Na Svatej Hore som dnes ráno poprosil dobrotivého Boha o požehnanie pre všetkých, ktorí sa za pána prezidenta modlia, myslia na neho a želajú mu skoré uzdravenie, ale aj pre tých, ktorí pánovi prezidentovi zlorečia," napísal v pondelok Ovčáček na sociálnej sieti.

Pre Proglas v pondelok povedal, že hospitalizácia Zemanovi "nebráni vo výkone ústavných právomocí". Dodal, že potreba prezidentovej účasti na konzultáciách o formovaní novej vlády je v tejto chvíli vedľajšia. "Pre mňa osobne teraz akékoľvek politické veci idú absolútne bokom. Je dôležité, aby sa pán prezident uzdravil a aby pod dohľadom lekárov a prostredníctvom liečby získal sily pre svoju ďalšiu činnosť," uviedol hovorca.

Odborník na politickú komunikáciu Karel Komínek vo vysielaní CNN Prima News poznamenal, že výzvy na modlitby zo strany hovorcu môžu v takejto situácii vyvolávať obavy. Hrad však tvrdí, že prezident je schopný vykonávať svoju funkciu, vyžiadal si údajne napríklad aj monitoring médií. O Zemanovom stave nemajú informácie ani jeho priatelia. "Informovanosť príliš nie je, tiež neviem, budem len priať (skoré uzdravenie)," povedal v televízii hudobník Michal David.

Šéf Senátu žiada informácie o Zemanovom stave

Predseda českého Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v utorok oznámil, že požiada kanceláriu prezidenta o informácie o zdravotnom stave prezidenta Miloša Zemana, ktorý je od nedele hospitalizovaný. Vystrčil sa obáva, že Zeman nie je schopný vykonávať prezidentské právomoci, informoval spravodajský server Novinky.cz.

Predseda hornej komory českého
Zdroj: SITA/AP Photo/Chiang Ying-ying

Vystrčil sa plánuje obrátiť na prezidentovho kancelára Vratislava Mynářa ešte predtým, než by sa mohli na budúci týždeň senátori stretnúť a prerokovať aktiváciu článku 66 českej ústavy o vyhlásení prezidenta za neschopného vykonávať funkciu hlavy štátu.

"Máme obavu, či súčasný zdravotný stav umožňuje prezidentovi republiky vykonávať úrad. Rámcovú informáciu, ktorá umožní zachovať patričný rešpekt a citlivosť voči pánovi prezidentovi a jeho rodine, očakávame od Kancelárie prezidenta republiky. Tá v tomto smere doteraz nekonala dostatočne, preto sa jej pýtame," vyhlásil Vystrčil.


Galéria

Prezidenta Zemana hospitalizovali krátko Predseda hornej komory českého

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články