Štvrtok, 27. január 2022. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

K obrovskému MEGAŠKANDÁLU sa nikto nehlási: Svetoví lídri reagujú! Nepodložené informácie a klamstvá

Pandora papersGaléria fotiek (4)
Pandora papers
Zdroj: SITA, TASR

LONDÝN - Lídri mnohých krajín sveta, ktorých mená sa spomínajú vo vyšetrovaní Medzinárodného konzorcia investigatívnych novinárov (ICIJ), ktoré dostalo označenie Pandora Papers, deklarujú, že neporušovali zákon.


V nedeľu zverejnené zistenia sú založené na rozsiahlom úniku dokumentov označovaných ako Pandora Papers, ktoré odhaľujú offshorové aktivity a skryté majetky viac než stovky miliardárov a vyše 35 súčasných i bývalých hláv štátov a vlád.

Okrem napr. českého premiéra Andreja Babiša sú medzi nimi aj jordánsky kráľ Abdalláh II. či britský expremiér Tony Blair, ale aj ľudia v okolí ruského prezidenta Vladimira Putina či jeho ukrajinského kolegu Volodymyra Zelenského.

Jordánsky kráľ obvinenia odmieta

Jordánsky kráľ Abdalláh II. odmietol, že by jeho nákup luxusných nehnuteľností v zahraničí bol nezákonný, informovala v pondelok agentúra AP. Kráľovský palác na vysvetlenie dodal, že informácie o tomto kráľovom majetku nie zverejnené "z dôvodu bezpečnosti a dôvernosti, a nie v snahe niečo utajiť alebo skryť".

Jordánsky kráľ Abdalláh II.
Galéria fotiek (4)
Zdroj: SITA/AP Photo/Raad Adayleh

Podľa Pandora Papers kráľ Abdalláh II. prostredníctvom offshorových spoločností získal 14 domov v USA a Británii v celkovej hodnote vyše 106 miliónov dolárov. Podľa kráľa však na to neboli nákupoch použité žiadne vládne prostriedky. Okrem toho tvrdí, že väčšinu nehnuteľností, ktoré získal, potrebuje na oficiálne akcie.

Babiš si kúpil nehnuteľnosti na francúzskej Riviére

V kauze Pandora Papers sa spomína aj meno českého premiéra Andreja Babiša, ktorý si údajne cez svoje offshorové firmy poslal takmer 400 miliónov korún (takmer 16 miliónov eur), za ktoré si potom kúpil nehnuteľnosti na francúzskej Riviére.

Podľa novinárov tieto transakcie niesli znaky prania špinavých peňazí. Samotný Babiš vo svojej reakcii poprel akékoľvek nezákonné alebo nemorálne konanie. Zdôraznil pritom, že uvedené nákupy nehnuteľností uskutočňoval ešte v čase, keď nepôsobil v politike a že všetky peniaze riadne zdanil. Zverejnené odhalenia označil za pokus o jeho očiernenie pred budúcotýždňovými parlamentnými voľbami v Česku.

V dokumentoch Pandora Papers sa spomínajú aj ďalší svetoví štátnici: kým napr. jordánsky kráľ Abdalláh II. si tajne kupoval nehnuteľnosti v Malibu, vo Washingtone či v Londýne, cyperský prezident Nikos Anastasiades zase založil firmu, ktorá pomohla ukryť majetky ruského miliardára.

Kenský prezident Uhuru Kenyatta jeho príbuzní získali  prostredníctvom spoločností v daňových rajoch majetky za 30 miliónov dolárov.

Namočený aj ukrajinský prezident

RIA Novosti tvrdí, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vlastnil so svojimi partnermi z oblasti produkcie zábavných programov sieť offshorových spoločností so sídlami na  britských Panenských ostrovoch, Cypre a Belize. AP dodala, že  počas predvolebnej kampane Zelenskyj previedol svoj podiel v offshorovej firme na svojho známeho, ale nie je isté, či mal z toho osobný prospech.

K MEGAŠKANDÁLU sa nikto
Galéria fotiek (4)
Zdroj: SITA/AP Photo/Evan Vucci

Ukrajinský exprezident Petro Porošenko v reakcii na tieto informácie uviedol, že zmienka o Zelenskom v Pandora Papers je "ranou pre imidž Ukrajiny".  

Zbierka nepodložených tvrdení, ozýva sa z Ruska

Na zozname Pandora Papers sú aj viacerí blízki spolupracovníci a známi ruského prezidenta Vladimira Putina.  Kremeľ však podľa vyjadrenia jeho hovorcu z pondelka nevidí dôvod na preverovanie zverejnených informácií. Hovorca Dmitrij Peskov vysvetlil, že Pandora Papers sa javia ako "zbierka ničím nepodložených tvrdení". Dodal, že vyjadriť sa by bolo možné, ak by šlo "o nejakú serióznu publikáciu".

Agentúra AP napr. pripomenula odhalenie novinárov ICIJ,  že Putinov imidžmejker a generálny riaditeľ poprednej ruskej televíznej stanice Konstantin Ernst získal zľavu na nákup a rozvoj kín v Moskve po tom, čo režíroval zimné olympijské hry 2014 v Soči. Ernst však podľa agentúry RIA Novosti tvrdí, že táto dohoda nebola tajná a odmietol návrhy, že by mu bolo poskytnuté nejaké špeciálne zaobchádzanie.

RIA Novosti dodala, že v materiáloch Pandora Papers sa objavuje aj meno gruzínskeho miliardára Bidzinu Ivanišviliho, ktorý bol zakladateľom vládnej strany Gruzínsky sen, ale aj 12 offshorových spoločností.

Britský expremiér Tony Blair aj s manželkou sa v kauze spomínajú v súvislosti s podozrivou kúpou luxusného domu v Londýne. Blairovci tvrdenia Pandora Papers vo svojom vyhlásení pre tlač odmietli s tým, že "vždy platili dane v plnej výške a nikdy nepoužívali žiadne offshorové schémy daňových únikov".

Tony Blair
Galéria fotiek (4)
Zdroj: SITA

Pakistanský premiér Imran Chán už v nedeľu avizoval, že vláda začne s vyšetrovaním "všetkých svojich občanov uvedených  v zozname" Pandora Papers. Dodal, že ak sa zistí akékoľvek previnenie, "podnikneme potrebné opatrenia". V materiáloch Pandora Papers nie sú žiadne informácie o samotnom Chánovi, ale figurujú v ňom ľudia z jeho okolia, ako aj členovia pakistanskej vlády.

Okrem politikov aj celebrity

Podobné vyšetrovanie ako v Pakistane avizovala v súvislosti s Pandora Papers aj India. Situáciu sledujú i v Nemecku, kde chcú s vyjadrením a komentárom počkať na zverejnenie všetkých odhalení. Okrem politikov sa v materiáloch Pandora Papers spomínajú aj mená miliardárov, celebrít, náboženských vodcov i dílerov drog, ktorí za posledné štvrťstoročie vložili svoje investície do nákupu exkluzívnych nehnuteľností, domov na pobreží, jácht a podobne.

Medzi celebritami je meno speváčky Shakira, ktorej hovorca odmietol informácie publikované o nej v Pandora Papers.      

K miliardárom uvedeným v správe ICIJ patria turecký stavebný magnát Erman Ilicak i Robert T. Brockman, bývalý generálny riaditeľ softvérového výrobcu Reynolds & Reynolds, ale aj bývalý viceprezident ropnej spoločnosti Lukoil Viktor Fedotov, ktorý sa medzičasom stal občanom Británie. Podľa správy boli mnohé z účtov týchto veľkopodnikateľov prispôsobené tomu, aby sa vyhýbali daniam a zatajovali svoj majetok.

Obrovský tím ľudí

Na vyšetrovaní sa podľa agentúry AFP podieľalo približne 600 novinárov z desiatok svetových médií vrátane denníkov The Washington Post a The Guardian. Zistenia sú založené na úniku približne 11,9 milióna dokumentov od spoločností poskytujúcich finančné služby.

"Nový únik dát musí byť prebudením," povedal Sven Giegold, poslanec za zelených v Európskom parlamente. "Globálne daňové úniky zväčšujú globálnu nerovnosť," vyhlásil a dodal, že  "teraz musíme rozšíriť a vyostriť protiopatrenia".

Oxfam International, britské konzorcium charitatívnych organizácií, ocenilo Pandora Papers za odhalenie prípadov, keď chamtivosť lídrov pripravila ich krajiny o daňové príjmy, ktoré by bolo možné použiť na financovanie programov a projektov pre "vyššie dobro".

Toto sú naše chýbajúce peniaze

"Tu sú naše chýbajúce nemocnice," uviedol vo vyhlásení Oxfam. "Tu sú platové balíčky všetkých ďalších učiteľov a hasičov a verejných zamestnancov, ktorých potrebujeme. Vždy, keď politik alebo špičkový manažér budú tvrdiť, že nie sú peniaze na zaplatenie škôd spôsobených zmenou klímy či na inovácie, na väčšie množstvo lepších pracovných miest, na obnovu po covide, na väčšiu zahraničnú pomoc, už budú vedieť, kde hľadať," deklaroval Oxfam.

Panama Papers

Agentúra AP napísala, že Pandora Papers nadväzujú na podobný projekt vydaný v roku 2016 s názvom Panama Papers a zostavený rovnakou novinárskou skupinou. Najnovšie odhalenie je ešte rozsiahlejšie a prináša takmer tri terabajty údajov - čo je podľa AP ekvivalent zhruba 750.000 fotografií na smartfóne.

Ide o informácie, ktoré unikli od 14 rôznych poskytovateľov služieb podnikajúcich v 38 rôznych jurisdikciách sveta. Záznamy pochádzajú zo 70. rokov minulého storočia, ale väčšina súborov sa datuje od roku 1996 do roku 2020.

Na rozdiel od toho, Panama Papers zhromaždili 2,6 terabajtov údajov, ktoré unikli z dnes už neexistujúcej právnickej firmy Mossack Fonseca, ktorá sa nachádzala v krajine, ktorá inšpirovala pri výbere názvu mena tohto projektu.

K MEGAŠKANDÁLU sa nikto nehlási: Svetoví lídri reagujú! Nepodložené informácie a klamstvá

Viac o téme:
ZDROJ: TASR/VIDEO: YouTube/Washington Post, Reuters, Vox Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články