Sobota, 25. september 2021. Meniny má Vladislav, zajtra Edita.

Afganské ženy sľubovali dodržiavanie prísnej politiky Talibanu: Zahalené od hlavy po päty mávali vlajkami

Ženy v prednáškovej sále kábulskej univerzity
Ženy v prednáškovej sále kábulskej univerzity
Zdroj: SITA/AP Photo/Felipe Dana
11.09.2021 13:32

KÁBUL - Afganské ženy so zahalenými tvárami sedeli v sobotu v radoch v prednáškovej sále kábulskej univerzity a sľubovali, že budú verne dodržiavať prísnu politiku hnutia Taliban ohľadne oddeleného fungovania pohlaví. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.


Približne 300 žien v sále bolo zahalených od hlavy po päty, ako to vyžaduje nová prísna politika týkajúca sa obliekania na školách. Ženy mávali vlajkami Talibanu a rečníčky ostro kritizovali Západ a vyjadrili podporu politike islamistov. Malá skupina žien bola oblečená v burkách, ktoré majú iba malý sieťovaný otvor a len cezeň sa dá pozerať, ale väčšina sedela oblečená v čiernych nikáboch zahaľujúcich tvár okrem očí. Mnohé mali aj čierne rukavice.

Afganské ženy sľubovali dodržiavanie
Zdroj: SITA/AP Photo/Felipe Dana

Práva žien v Afganistane sa za vlády radikálneho hnutia Taliban v rokoch 1996-2001 výrazne obmedzili a zhoršili, ale od svojho návratu k moci v polovici augusta Taliban vyhlasuje, že zavedie menej extrémny režim. Tentoraz budú môcť ženy navštevovať univerzitu, pričom vyučovanie bude rozdelené podľa pohlaví alebo aspoň oddelené závesom, oznámil úrad Talibanu pre vzdelávanie. Študentky musia mať na sebe abáju, čo je druh vrchného odevu zahaľujúci celé telo, a tiež nikáb.

Afganské ženy sľubovali dodržiavanie
Zdroj: SITA/AP Photo/Bernat Armangue

Ženy, ktoré boli podľa organizátorov študentky, počúvali v sobotu na Pedagogickej univerzite Šahída Rabbáního v Kábule sériu príhovorov. Pódium lemovali veľké vlajky Talibanu a rečníčky kritizovali ženy, ktoré v posledných dňoch protestovali po celom Afganistane proti vláde hnutia. Niektoré ženy v sále držali na rukách bábätká, ktoré sa občas počas príhovorov rozplakali. Iné prítomné boli ešte malé dievčatá, evidentne príliš mladé na štúdium na univerzite.

Afganské ženy sľubovali dodržiavanie
Zdroj: SITA/AP Photo/Bernat Armangue


Galéria

Ženy v prednáškovej sále

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články 

Ekonomické riziká pandexitu

Aj keď všetci dúfajú, že Pandexit alebo koniec pandémie COVID-19 príde už čoskoro, ekonomické výhody nebudú nesporné. Pravdepodobný ... viac »