Sobota, 25. september 2021. Meniny má Vladislav, zajtra Edita.

Prísne pravidlá Talibanu: Študenti budú rozdelení podľa pohlavia, ženy musia mať predpísaný odev

Ženy na univerzite v Kábule
Ženy na univerzite v Kábule
Zdroj: SITA/AP Photo/Felipe Dana
12.09.2021 13:30

KÁBUL - Afganské ženy môžu aj naďalej študovať na univerzitách, vrátane postgraduálnych programov. Študenti však budú rozdelení na základe pohlavia a nosenie islamského odevu bude povinné. Uviedol to v nedeľu minister pre oblasť vysokoškolského vzdelávania novej afganskej vlády vytvorenej hnutím Taliban.


Radikálne fundamentalistické hnutie Taliban v utorok (8. septembra) predstavilo zloženie novej vlády, v ktoré nie je ani jedna žena, pripomína AFP. Práva žien v Afganistane sa za vlády Talibanu v rokoch 1996-2001 výrazne obmedzili a zhoršili, ale od svojho návratu k moci v polovici augusta Taliban vyhlasuje, že zavedie menej extrémny režim.

Prísne pravidlá Talibanu: Študenti
Zdroj: SITA/AP Photo/Bernat Armangue

Ženám však už zakázali športové aktivity a hnutie v posledných dňoch použilo násilie pri zásahoch proti protestujúcim ženám, ktoré žiadali rovnocenné práva, pripomína AFP. Minister pre oblasť vyššieho vzdelávania Abdul Bákí Hakkání povedal, že Taliban sa nechce vrátiť k obdobiu spred 20 rokov. "Začneme stavať na tom, čo existuje dnes," povedal.

Letisko v Kábule
Zdroj: SITA/AP Photo/Bernat Armangue

Študentky budú musieť podľa jeho slov dodržiavať obmedzenia vrátane predpísaného odevu. Ten bude zahŕňať hidžáb, islamskú šatku na zakrytie hlavy. Hakkání však ďalšie podrobnosti neposkytol. Vyučovanie bude rozdelené podľa pohlaví. "Nedovolíme, aby chlapci a dievčatá študovali spolu," povedal minister. Zmeny podľa jeho slov nastanú aj v oblasti predmetov, ktoré sa na univerzitách vyučujú.


Galéria

Ženy na univerzite v Letisko v Kábule

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články 

Ekonomické riziká pandexitu

Aj keď všetci dúfajú, že Pandexit alebo koniec pandémie COVID-19 príde už čoskoro, ekonomické výhody nebudú nesporné. Pravdepodobný ... viac »