Nedeľa, 26. september 2021. Meniny má Edita, zajtra Cyprián.

KORONAVÍRUS Nová štúdia: Kombinovať vakcíny od AstraZenecy s mRNA vakcínami je účinné

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
02.08.2021 22:00

KODAŇ - Kombinácia vakcíny proti COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca s druhou dávkou očkovacej látky od konzorcia Pfizer/BioNTech alebo firmy Moderna poskytuje "dobrú ochranu" proti covidu. Uviedlo to v pondelok dánske centrum pre prevenciu a liečbu infekčných chorôb SSI. Správu priniesla agentúra Reuters.


"Štúdia ukazuje, že 14 dní po skombinovaní vakcín je riziko infekcie SARS-CoV-2 znížené o 88 percent v porovnaní s neočkovanými osobami," uviedol inštitút SSI v tlačovej správe. Dánsko vylúčilo ešte v apríli vakcínu Vaxzevria (AstraZeneca) zo svojho očkovacieho programu po správach o mimoriadne zriedkavých, ale vážnych prípadoch krvných zrazenín, ktoré sa vyskytli po očkovaní týmto preparátom. Vyše 144.000 ľudí, väčšinou zdravotnícki pracovníci, preto dostalo druhú dávku vakcíny založenej na technológii mRNA. Išlo o očkovacie látky od spoločností Pfizer/BioNTech alebo Moderna.

Agentúra Reuters v tejto súvislosti pripomína, že štúdia skúmala dáta od februára do júna tohto roka v období, keď v Dánsku prevládal alfa variant koronavírusu. Autori preto nedokázali dospieť k záveru, či rovnaká ochrana po kombinácii rôznych vakcín platí aj pre variant delta, ktorý je v súčasnosti v Dánsku najviac rozšírený.

Tamojšia vláda ponúkne aj tretiu dávku protikoronavírusovej vakcíny ľuďom, ktorí boli predtým zaočkovaní dvoma odlišnými preparátmi. Dánske ministerstvo zdravotníctva pre Dánsky rozhlas (DR) minulý týždeň uviedlo, že ľuďom zaočkovaným dvoma rôznymi dávkami bude po ukončení celonárodného vakcinačného programu ponúknutá aj tretia dávka.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články