Štvrtok, 5. august 2021. Meniny má Hortenzia, zajtra Jozefína.

EÚ o rok predĺžila sankcie voči Rusku za anexiu Krymu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
21.06.2021 13:55

LUXEMBURG - Rada EÚ sa v pondelok rozhodla predĺžiť o ďalší rok sankcie voči Rusku, ktoré prijala v reakcii na ruskú anexiu Krymu a Sevastopola. Sankcie tak budú aktuálne platiť do 23. júna 2022, informovala Rada EÚ na svojej oficiálnej webstránke.


Reštriktívne opatrenia zahŕňajú zákaz dovozu výrobkov pochádzajúcich z Krymu či Sevastopola do EÚ. Zakazujú tiež firmám sídliacim v členských štátoch EÚ zakazujú, aby na Kryme či v Sevastopole investovali či podnikali v oblasti cestovného ruchu.

Obmedzeniam podlieha aj vývoz určitého tovaru či technológií z EÚ na Krym, prípadne na použitie v tamojších odvetviach dopravy, telekomunikácií a energetiky alebo na vyhľadávanie, prieskum a ťažbu ropy, zemného plynu a nerastných surovín. EÚ neuznáva a odsudzuje protiprávnu anexiu Krymu a Sevastopola Ruskou federáciou, ktorú považuje za porušenie medzinárodného práva.

Sankcie voči Rusku zaviedla Únia prvýkrát v júni 2014 v reakcii na snahu o úmyselné narušenie územnej celistvosti a destabilizáciu Ukrajiny. Ďalšie opatrenia EÚ prijaté v reakcii na krízu na Ukrajine zahŕňajú ekonomické sankcie zamerané na konkrétne odvetvia ruského hospodárstva a individuálne reštriktívne opatrenia.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články