Štvrtok, 5. august 2021. Meniny má Hortenzia, zajtra Jozefína.

Odborníci sú v pozore: V tejto časti sveta sa šíri nový variant KORONAVÍRUSU lambda!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Gettyimages.com
16.06.2021 22:40

ŽENEVA - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v súčasnosti osobitne sleduje variant koronavírusu s označením lambda, ktorý sa zatiaľ šíri prevažne v Latinskej Amerike. Prvýkrát ho zistili v Peru v auguste 2020. V stredu o tom informovala tlačová agentúra DPA.


Strava určuje priebeh KORONAVÍRUSU: Konzumenti tejto potraviny sú na tom horšie!

"Lambda má v sebe množstvo mutácií s fenotypickými dôsledkami, ako napríklad možná zvýšená prenosnosť alebo možná zvýšená odolnosť voči neutralizujúcim protilátkam," oznámila v stredu dopoludnia agentúra OSN v Ženeve. Zatiaľ však o tom neexistujú žiadne spoľahlivé štúdie ani jednoznačné zistenia.

Variant prvýkrát zistili v Peru v auguste 2020. V tejto krajine bol variant lambda od apríla identifikovaný až v 81 percentách zo všetkých analyzovaných prípadov nákazy koronavírusom. V Argentíne a Čile je tento údaj v posledných mesiacoch približne jedna tretina.

WHO delí varianty koronavírusu do dvoch kategórií: jednou sú takzvané "varianty záujmu", keď sú hlásené zhluky jeho prípadov alebo sa vyskytuje vo viacerých krajinách, a lambda patrí práve do tejto kategórie; o stupeň vyššie sú "znepokojujúce varianty", ktoré sú preukázateľne nákazlivejšie, ťažšie na ovládnutie a vedú k ťažšiemu priebehu ochorenia COVID-19.

V druhej spomínanej kategórii sa nachádza napríklad variant delta (indický), ktorý prinútil britské úrady odložiť plánované zrušenie protipandemických opatrení zavedených počas lockdownu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články