Pondelok, 12. apríl 2021. Meniny má Estera, zajtra Aleš.

KORONAVÍRUS Krajiny reagujú na stanovisko EMA: Portugalsko zvolalo ministrov zdravotníctva EÚ

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Matthias Schrader, File
07.04.2021 21:47

BRUSEL - Portugalská ministerka zdravotníctva Marta Temidová informovala, že v mene portugalského predsedníctva v Rade EÚ zvolala na stredajšie popoludnie neformálne stretnutie ministrov zdravotníctva členských krajín Európskej únie.


Reagovala tak na najnovšie stanovisko Európskej agentúry pre lieky (EMA) k očkovaniu vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a tvorbe krvných zrazenín. EMA v aktualizovanom odporúčaní uviedla, že tvorba krvných zrazenín by mala byť uvedená ako "veľmi zriedkavý vedľajší účinok" vakcíny od AstraZenecy.

Odborníkom EMA sa nateraz nepodarilo identifikovať rizikové faktory, ktoré by mohli podmieniť tvorbu krvných zrazením. Pravdepodobným vysvetlením však môže byť "imunitná odpoveď" konkrétnych jednotlivcov na zaočkovanie touto vakcínou.

Virtuálna schôdzka ministrov zdravotníctva sa začala o 16.00 h SELČ, krátko po zverejnení stanoviska EMA. Cieľom rokovaní je harmonizácia pozícií rôznych členských štátov EÚ. Do rozhovorov sa mali na diaľku zapojiť s doplňujúcimi informáciami aj zástupcovia EMA.

V prípade, že sa členské krajiny dohodnú na pokračovaní očkovania vakcínou od AstraZenecy a ak dospejú k záveru, že incidenty spojené s tvorbou krvných zrazenín súvisia s očkovaním, musia sa dohodnúť na zákaze jej používania pre určité vekové kategórie alebo pre osoby s konkrétnymi zdravotnými problémami.

V Belgicku budú vakcínou od AstraZenecy očkovať len ľudí nad 56 rokov

Belgické úrady v stredu oznámili, že vakcínou Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca budú v priebehu nasledujúcich štyroch týždňov očkovať iba ľudí vo veku nad 56 rokov. Informovala o tom televízna stanica RTBF.

Rozhodnutie padlo na stretnutí medzirezortnej ministerskej konferencie, ktorá zahŕňa ministrov zdravotníctva belgickej federálnej vlády a jednotlivých regionálnych vlád. Išlo o reakciu na nové stanovisko vydané Európskou agentúrou pre lieky (EMA).

EÚ by mala byť jednotná v postoji k vakcíne

Európska únia by mala byť jednotná v otázke použitia vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca, aby tak zvýšila dôveru verejnosti v očkovacie látky proti ochoreniu COVID-19. Uviedla to v stredu eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová, informovala agentúra AFP.

"Skúsenosť s AstraZenecou ukazuje, že náš systém kontroly liečiv funguje. Je však nevyhnutné, aby sme v rámci EÚ postupovali koordinovane. V EÚ musíme hovoriť jedným hlasom, aby sme zlepšili dôveru verejnosti v očkovanie," napísala Kyriakidesová na Twitteri krátko  pred popoludňajšou videokonferenciou ministrov zdravotníctva členských krajín EÚ.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články