Piatok, 2. december 2022. Meniny má Bibiána, Viviána, zajtra Oldrich.

VIDEO Radostné trúbenie: Blokáda Suezského prieplavu sa skončila! Loď sa podarilo uvoľniť

Galéria fotiek (2)
Zdroj: TASR/Suez Canal Authority via AP

KÁHIRA - Obrovskú kontajnerovú loď Ever Given, ktorá takmer týždeň blokovala Suezský prieplav, sa v pondelok podarilo opäť dostať na vodu a smeruje von z kanála. Oznámila to spoločnosť SCA spravujúca Suezský prieplav, informovala agentúra AP.


Na videozázname, ktorý zverejnila SCA, je vidieť, ako loď sprevádzali remorkéry, ktoré ju pomohli vyslobodiť, pričom každý z nich radostne zatrúbil. Šéf SCA Usáma Rabíja obnovenie lodnej dopravy v Suezskom prieplave oznámil vo vyhlásení krátko po tom, čo weby ukázali, že trasa bola ešte raz diagonálne zablokovaná, píše agentúra AFP.

Loď dlhá približne 400 a široká 60 metrov bola od 23. marca priečne zakliesnená v Suezskom prieplave a blokovala premávku v oboch smeroch na jednej z najrušnejších námorných trás na svete. Na jej vyslobodenie čakali desiatky lodí na oboch koncoch prieplavu i tých, ktoré už uviazli v systéme kanálov. Loď s výtlakom 224.000 ton prevádzkuje taiwanská spoločnosť Evergreen Marine. Majiteľom lode je však japonská lodná spoločnosť Shoei Kisen KK.

VIDEO Radostné trúbenie: Blokáda
Galéria fotiek (2)
Zdroj: SITA/©Maxar Technologies via AP

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články