Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

Brazílsky najvyšší súd rozhodol, že sudca v procese s exprezidentom bol zaujatý

Bývalý brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva.
Bývalý brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva.
Zdroj: TASR/AP Photo/Andre Penner
24.03.2021 11:35

RIO DE JANEIRO - Brazílsky najvyšší súd v utorok rozhodol, že sudca Sergio Moro bol v procese s bývalým prezidentom Luisom Ináciom Lulom da Silvom zaujatý, informovala v stredu agentúra AP.


Rozhodnutie podporili traja sudcovia a dvaja boli proti. Exprezidentovi právnici verdikt označili za "historický a oživujúci". Sudca najvyššieho súdu Edson Fachin 8. marca zrušil usvedčenie Lulu da Silvu v štyroch prípadoch, ktoré boli súčasťou rozsiahlej korupčnej kauzy okolo brazílskej štátnej ropnej spoločnosti Petrobras.

Lula da Silva bol prezidentom Brazílie v rokoch 2003-11. Rozhodnutia súdu mu umožnia opätovne kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2022 proti súčasnému prezidentovi Jairovi Bolsonarovi, píše BBC Mundo.

Sergio Moro bol protikorupčným sudcom, ktorý v spojitosti s kauzou odsúdil viacerých politikov a podnikateľov, pripomína AP. V roku 2017 vyniesol prvý z rozsudkov uznávajúcich Lulu za vinného, čo politikovi bránilo kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2018. Vo voľbách zvíťazil súčasný brazílsky prezident Bolsonaro, ktorý neskôr Mora vymenoval za ministra spravodlivosti.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články