Štvrtok, 13. máj 2021. Meniny má Servác, zajtra Bonifác.

Trumpov kanál odblokujeme len vtedy, keď prestane s podnecovaním násilia, odkázal YouTube

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Photo/Alex Brandon
05.03.2021 15:36

WASHINGTON - Spoločnosť YouTube povolí americkému exprezidentovi Donaldovi Trumpovi návrat na svoju platformu len v prípade, že prestane s podnecovaním násilia. Vo štvrtkovom rozhovore pre americký časopis The Atlantic sa tak vyjadrila jej generálna riaditeľka Susan Wojcickiová, ktorú citovala agentúra AFP.


YouTube 13. januára dočasne zablokoval na svojej videoplatforme kanál vtedy ešte dosluhujúceho prezidenta USA Trumpa a odstránil jedno z jeho videí pre porušenie svojich noriem zameraných proti podnecovaniu násilia. Stalo sa tak týždeň po tom, čo do budovy amerického Kapitolu vo Washingtone vtrhli jeho prívrženci v čase, keď tam členovia oboch komôr Kongresu hlasovali o definitívnom potvrdení víťazstva jeho súpera Joea Bidena vo vlaňajších prezidentských voľbách.

"Zablokovanie kanálu Donalda Trumpa zrušíme vtedy, keď rozhodneme o tom, že riziko násilia sa znížilo," vyjadrila sa Wojcickiová. Na základe stredajšej správy americkej tajnej služby, ktorá podľa vlastných slov odhalila "možný plán na vpád do Kapitolu" vo štvrtok 4. marca, je podľa nej však tento krok nateraz nepravdepodobný.

Bývalý americký prezident Donald
Zdroj: TASR/AP/Evan Vucci

V prípade obnovenia Trumpovho kanálu sa jeho správcovia budú musieť naďalej riadiť systémom "troch napomenutí" za porušenie užívateľských pravidiel platformy, ako je napríklad podnecovane násilia alebo spochybňovanie výsledkov prezidentských volieb, pripomína AFP. Kanály s troma napomenutiami počas obdobia 90 dní budú vymazané, doplnila Wojcickiová. Dočasné zrušenie Trumpovho kanálu sa podľa nej berie ako prvé napomenutie.

Zároveň pripomenula, že YouTube v minulosti zablokoval určitý obsah od ďalších svetových lídrov - napríklad pre dezinformácie o koronavíruse na kanáli brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara. V súvislosti s obsahom odkazujúcim na februárový puč v Mjanmarsku, ktorý porušoval užívateľské pravidlá YouTube, spoločnosť najnovšie zrušila viacero kanálov napojených na tamojšiu armádu.

Po januárovom útoku na Kapitol zrušili Trumpove účty na svojich sociálnych sieťach aj Facebook či Twitter. Finančný riaditeľ Twitteru Ned Segal sa v polovici februára vyjadril, že sociálna sieť Trumpovi účet neobnoví ani v prípade, že sa opäť rozhodne uchádzať o politickú funkciu. Facebook zriadil nezávislú komisiu, ktorá toto rozhodnutie v súčasnosti preveruje.

YouTube odstránil päť kanálov mjanmarskej armády

YouTube v piatok oznámil odstránenie piatich videokanálov, ktoré prevádzkovala mjanmarská armáda. Internetový portál kanály odstránil pre porušovanie pravidiel siete. Informovala o tom agentúra AP.

Trumpov kanál odblokujeme len
Zdroj: pixabay.com

Youtube uviedol, že rovnako sleduje aj akýkoľvek ďalší obsah, ktorý by mohol porušovať pravidlá siete. Rozhodnutie prišlo po tom, ako sociálna sieť Facebook oznámila odstránenie všetkých stránok spojených s mjanmarskou armádou zo svojho portálu a sociálnej siete Instagram, ktorú tiež vlastní.

Eskalácia násilia zo strany bezpečnostných zložiek voči protestujúcim v Mjanmarsku vyvolala tlak na medzinárodné spoločenstvo, aby podniklo kroky na obmedzenie vojenskej junty, ktorá 1. februára zosadila demokraticky zvolenú vládu a uväznila jej predstaviteľov vrátane de facto premiérky Aun Schan Su Ťij. V krajine počas protestov zabili už viac ako 50 demonštrantov a ďalších vyše 1000 zadržali.


Galéria

Donald Trump Bývalý americký prezident Donald

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články