Pondelok, 6. december 2021. Meniny má Mikuláš, zajtra Ambróz.

FOTO Mjanmarská polícia zasiahla voči demonštrantom a zadržala desiatky ľudí

Zdroj: TASR/AP Photo
27.02.2021 15:55

RANGÚN - Mjanmarská polícia v sobotu vo viacerých mestách v krajine zasahovala proti demonštrantom vyjadrujúcim nespokojnosť s vládou armády, informovala agentúra Reuters. Jedna žena utrpela zranenia v dôsledku streľby a úrady zadržali desiatky ľudí.


Protesty v Mjanmarsku prebiehajú od štátneho prevratu z 1. februára, keď armáda zosadila civilnú vládu a uväznila jej predstaviteľov. Polícia v najväčšom meste krajiny Rangún v sobotu hliadkovala na miestach, kde sa zvyčajne konajú protesty, a zadržiavala prichádzajúcich ľudí, píše Reuters s odvolaním sa na svedkov.

FOTO Mjanmarská polícia zasiahla
Zdroj: TASR/AP Photo

Ľudia neskôr vyšli do ulíc mesta, spievali a skandovali rôzne pokriky. Polícia podľa svedkov použila slzotvorný plyn, zábleskové granáty a strieľala do vzduchu. Demonštranti podľa vyjadrení jedného z aktivistov žiadajú ukončenie vlády armády. Podobný priebeh mali i protesty v druhom najväčšom mjanmarskom meste Mandalaj i v ďalších mestách. Šéf junty Min Aun Hlain povedal, že úrady používajú len minimálnu silu. Od začiatku protestov však prišli o život najmenej traja demonštranti, píše Reuters.

FOTO Mjanmarská polícia zasiahla
Zdroj: TASR/AP Photo

Veľvyslanec Mjanmarska pri OSN Kyaw Moe Tun v piatok medzinárodné spoločenstvo vyzval, aby prijalo rázne opatrenia s cieľom zbaviť mjanmarskú armádu vlády nad jeho krajinou, pripomína Reuters. K prevratu v Mjanmarsku došlo v deň (1. februára), keď sa mala konať ustanovujúca schôdza nového parlamentu, ktorý vzišiel z novembrových volieb.

FOTO Mjanmarská polícia zasiahla
Zdroj: TASR/AP Photo

Armáda následne vyhlásila rok trvajúci výnimočný stav a zadržala popredných predstaviteľov civilnej vlády vrátane civilnej líderky Aun Schan Su Ťij. Armáda puč zdôvodnila podozreniami z volebných podvodov v novembrových voľbách, v ktorých zvíťazila Národná liga pre demokraciu (NLD) vedená bývalou aktivistkou Su Ťij.

FOTO Mjanmarská polícia zasiahla
Zdroj: TASR/AP Photo


Galéria


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články