°C

Piatok, 5. marec 2021. Meniny má Fridrich, zajtra Radoslav.

Trumpov čas sa blíži: Impechment voči exprezidentovi sa začne vo februári

Líder demokratov v Senáte Chuck Schumer
Líder demokratov v Senáte Chuck Schumer
Zdroj: SITA/AP Photo/Manuel Balce Ceneta
23.01.2021 07:40

WASHINGTON - Proces impeachmentu voči bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi sa začne v týždni medzi 8.-14. februárom, oznámil v piatok líder demokratov v Senáte Chuck Schumer.


Proces sa tak odkladá oproti pôvodnému plánu približne o dva týždne, napísala agentúra DPA. "Vzbura 6. januára v budove Kapitolu, ktorú podnietil Donald J. Trump, zostáva dňom na ktorý nikto z nás nikdy nezabudne," vyhlásil Schumer.

Pri protestoch v budove
Zdroj: SITA/AP Photo/Manuel Balce Ceneta

"Všetci sa chceme preniesť cez túto otrasnú kapitolu v dejinách nášho národa, avšak hojiť sa a zjednotiť môžeme až vtedy, keď vyjde najavo pravda a bude vyvodená zodpovednosť a tú zabezpečí toto súdne konanie," dodal Schumer.

Stúpenci bývalého republikánskeho prezidenta vtrhli 6. januára do budovy Kapitolu a prerušili tak spoločné zasadnutie oboch komôr Kongresu, na ktorom sa potvrdzovalo víťazstvo Bidena v novembrových voľbách. Vzniknutý chaos a násilie viedli k smrti piatich ľudí. Trump predtým svojich priaznivcov opätovne burcoval nepodloženými obvineniami o zmanipulovaní volieb a nabádal ich, aby pochodovali ku Kapitolu. Samotný Trump popiera, že by bol nabádal svojich stúpencov na násilnosti.


Galéria

Líder demokratov v Senáte Pri protestoch v budove

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články