°C

Piatok, 5. marec 2021. Meniny má Fridrich, zajtra Radoslav.

Biden telefonoval s kanadským premiérom: Vzťahy medzi Kanadou a USA sa majú rapídne zlepšiť

Americký prezident Joe Biden
Americký prezident Joe Biden
Zdroj: SITA/AP Photo/Evan Vucci
23.01.2021 08:40

WASHINGTON - Nový americký prezident Joe Biden v piatok absolvoval svoj prvý telefonický rozhovor s kanadským premiérom Justinom Trudeauom, ktorý bol pre Bidena zároveň prvým telefonickým rozhovorom s lídrom iného štátu odkedy prevzal prezidentský úrad. Uviedla to agentúra DPA.


Biden a Trudeau sa dohodli, že sa budúci mesiac stretnú za účelom "znovuobnovenia hlbokého a pretrvávajúceho priateľstva medzi Kanadou a Spojenými štátmi". Telefonický rozhovor podľa Bieleho domu podčiarkol strategický význam vzťahov medzi Ottawou a Washingtonom a bol zároveň impulzom pre opätovné znovuoživenie spolupráce v boji proti pandémii nového koronavírusu a klimatickým zmenám, ako i v oblasti obrany a medzinárodného obchodu.

Biden zároveň vzal na vedomie Trudeauovo sklamanie z rozhodnutia zrušiť povolenie pre výstavbu kontroverzného ropovodu Keystone XL, napísala agentúra. V jednom zo svojich prvých rozhodnutí v úrade, Biden zrušil povolenie, vydané v marci roku 2019, ktoré malo dať zelenú ropovodu pre prepravu ropy z Kanady do USA. Podľa Bieleho domu by jeho výstavba nebola v súlade s ekonomickými a environmentálnymi cieľmi novej americkej vlády.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články