Utorok, 20. apríl 2021. Meniny má Marcel, zajtra Ervín.

Prepísala históriu: Nová americká viceprezidentka Harrisová predniesla emotívny prvý prejav

Nová americká viceprezidentka Kamala Harrisová
Nová americká viceprezidentka Kamala Harrisová
Zdroj: SITA/AP Photo/Andrew Harnik, Pool
21.01.2021 06:42

WASHINGTON - Nová americká viceprezidentka Kamala Harrisová sa v rámci špeciálneho televízneho programu Celebrating America (Oslava Ameriky) venovanému inaugurácii novozvoleného prezidenta Joea Bidena Američanom prvýkrát prihovorila zo svojej funkcie, ktorú zastáva ako vôbec prvá žena v USA.


Aj na túto skutočnosť odkázala hneď v úvode svojho krátkeho prejavu pred Washingotnovým pamätníkom, informuje spravodajská stanica BBC. S nadšením pritom povedala, že "táto chvíľa", keď sa svojim spoluobčanom prihovára ako viceprezidentka v mnohom "zosobňuje náš charakter, odráža to, kým sme".

Prepísala históriu: Nová americká
Zdroj: SITA/AP Photo/Andrew Harnik, Pool

"Nielenže vidíme, čo bolo, vidíme aj čo môže byť. Načahujeme sa za Mesiacom a následne na ňom vztyčujeme našu vlajku. Sme odvážni, smelí a ambiciózni. Sme neohrození vo viere, že zvíťazíme," povedala. Podobne ako nový americký prezident vo svojom inauguračnom prejave, povedala aj Harrisová, že USA sa musia zjednotiť. Vzdala hold americkým vedcom, učiteľom aj rodičom, ktorí vytrvalo prekonávajú problémy aktuálnej pandémie a povzbudila Američanov, aby "videli aj za krízu", uvádza agentúra AP.

Prepísala históriu: Nová americká
Zdroj: SITA/Senate Television via AP

V rámci 90-minútového programu Celebrating America, ktorý moderoval herec Tom Hanks, vystúpili hudobné hviezdy ako Justin Timberlake, Jon Bon Jovi, Demi Lovato a Ant Clemons. Podujatie uzatvárala Katy Perry s orchestrálnou verziou svojej piesne Firework, pričom za jej chrbtom sa konal ohňostrojom. Vystúpenie z balkóna Bieleho domu sledoval aj prezidentský pár Joe a Jill Bidenovci.

Prepísala históriu: Nová americká
Zdroj: SITA/AP Photo/Carolyn Kaster


Galéria

Nová americká viceprezidentka Kamala

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články