Štvrtok, 6. máj 2021. Meniny má Hermína, zajtra Monika.

Videosummit EÚ bude najmä o pandémii: Očkovanie je absolútnou prioritou, odkazuje Michel

Predseda Európskej rady Charles Michel
Predseda Európskej rady Charles Michel
Zdroj: SITA/AP Photo/Armando Franca
19.01.2021 06:10

BRUSEL - Predstavitelia členských krajín Európskej únie budú na štvrtkovom videosummite diskutovať o otázke možných výhod vyplývajúcich z očkovania proti koronavírusu, uviedla agentúra DPA.


"Proces očkovania otvára debatu o certifikácii," napísal v pondelok v pozvánke na summit lídrov EÚ predseda Európskej rady Charles Michel. "Budeme diskutovať o vhodnosti spoločného prístupu k certifikácii, prípadne aj o tom, za akých okolností by sa certifikáty mohli využiť," dodal.

Certifikáty pre zaočkovaných, ktoré garantujú privilégiá ako napríklad návštevy kina, reštaurácií alebo možnosť cestovať, sú v krajinách ako Nemecko kontroverzné. Na druhej strane Grécko navrhlo s cieľom uľahčiť cestovanie zavedenie európskeho očkovacieho pasu.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Európska komisia na summite priblíži situáciu týkajúcu sa dodávok vakcín, zvýšenia výrobnej kapacity a spravodlivej distribúcie vakcín. Predseda Európskej rady tiež vyzval na maximálnu ostražitosť v súvislosti s mutáciami koronavírusu a apeloval na členské štáty, aby pokračovali v testovaní a úsilí vyhľadávať kontakty nakazených. "Urýchlenie očkovania je našou absolútnou prioritou," napísal Charles Michel.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články