Pondelok, 17. máj 2021. Meniny má Gizela, zajtra Viola.

Biden nominoval Shermanovú a Nulandovú do vysokých postov v rezorte diplomacie

Novozvolený americký prezident Joe Biden
Novozvolený americký prezident Joe Biden
Zdroj: SITA/AP/Carolyn Kaster
16.01.2021 17:55

WASHINGTON - Novozvolený prezident Spojených štátov Joe Biden vymenoval v sobotu veteránky americkej zahraničnej politiky Wendy Shermanovú a Victoriu Nulandovú do vysokých pozícií na ministerstve zahraničných vecí. Informovali o tom agentúry AP a Reuters.


Ak nomináciu oboch žien schváli Senát, budú po už nominovanom ministrovi Antonym Blinkenovi, ktorý by mal nahradiť vo funkcii dosluhujúceho šéfa diplomacie Mikea Pompea, v hierarchii rezortu zahraničia na druhom a treťom mieste. Shermanová má zastávať funkciu námestníčky amerického ministra zahraničných vecí. Nulandová má získať post námestníčky ministra zahraničných vecí USA pre politické záležitosti.

Shermanová (71), kľúčová vyjednávačka pri tzv. jadrovej dohode s Iránom z roku 2015, predtým slúžila ako námestníčka ministra zahraničných vecí pre politické záležitosti. Shermanová bola v rokoch 1997-2001 tiež poradkyňou ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov. V tomto období slúžila aj ako politická koordinátorka pre otázky týkajúce sa Severnej Kórey. V rokoch 1993-96 bola námestníčkou ministra zahraničných vecí pre právne záležitosti.

Shermanová je v súčasnosti profesorkou na Kennedyho fakulte riadenia štátu Harvardovej univerzity (Harvard Kennedy School) v Cambridgei, štát Massachusetts, a vedúcou poradkyňou v spoločnosti Albright Stonebridge Group. Má tiež magisterský titul v odbore sociálna práca, pripomína Reuters.

Nulandová (59), kariérna diplomatka, v minulosti slúžila ako veľvyslankyňa USA pri NATO, hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí a námestníčka ministra zahraničných vecí USA pre európske a eurázijské záležitosti. V rokoch 2003-05 slúžila aj ako poradkyňa bývalého viceprezidenta Dicka Cheneyho pre národnú bezpečnosť a v rokoch 1993-96 ako vedúca kancelárie námestníka šéfa diplomacie USA.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články