Utorok, 13. apríl 2021. Meniny má Aleš, zajtra Justína.

Pápež s výzvou pre Američanov: Správajte sa zodpovedne a chráňte demokraciu

Pápež František
Pápež František
Zdroj: TASR/Vatican News via AP
10.01.2021 14:53

VATIKÁN - Pápež František počas tradičnej nedeľňajšej modlitby opätovne odsúdil násilné vniknutie do amerického Kapitolu a povedal, že sa modlí za piatich ľudí, ktorí pri nepokojoch vyvolaných prívržencami dosluhujúceho prezidenta USA Donalda Trumpa prišli o život. Informovala o tom agentúra APA.


"Násilie je vždy ničivé. Násilím sa nič nezíska a stratí sa mnoho," varoval pápež, ktorý modlitbu predniesol z knižnice Apoštolského paláca vo Vatikáne. Pápež vyzval vládu a obyvateľstvo Spojených štátov k zodpovednosti a uviedol, že verí v zmierenie a ochranu demokratických hodnôt, ktoré sú v americkej spoločnosti zakorenené. "Vyzývam predstaviteľov krajiny a celú populáciu, aby si zachovali vznešený zmysel pre zodpovednosť s cieľom upokojenia situácie, podpory národného zmierenia a ochrany demokratických hodnôt, ktoré sú zakorenené v americkej spoločnosti," uviedol.

Pápež násilnosti, ku ktorým došlo v stredu v sídle amerického Kongresu, kritizoval už v úryvku rozhovoru pre súkromnú taliansku televíznu stanicu Canale 5, ktorý má byť odvysielaný v nedeľu večer. Najvyšší pontifex poznamenal, že vždy sa nájdu ľudia, ktorí konajú proti spoločenstvu, demokracii a všeobecnému dobru a preto je potrebné sa z tohto incidentu poučiť.

Demonštranti sa v stredu na Trumpov popud vydali na Capitol Hill, kde zvalili policajné zátarasy okolo areálu, prenikli k budove, na ktorej rozbíjali okná a dvere, a tak sa dostali do kuloárov a sál. Dôsledkom ich násilného konania bolo prerušenie spoločnej schôdze oboch snemovní Kongresu, na ktorom mali potvrdiť víťazstvo Joea Bidena v prezidentských voľbách z 3. novembra. Po tom, ako sa polícii podarilo obnoviť kontrolu nad objektom, sa poslanci k rokovaniu vrátili a Bidena potvrdili ako víťaza volieb. V súvislosti s násilnosťami z tohto týždňa už obvinili desiatky ľudí.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články