Pondelok, 17. máj 2021. Meniny má Gizela, zajtra Viola.

FOTO Bol symbolom rasistickej histórie: Z Kapitolu odstránili sochu konfederačného generála

Z budovy Kapitolu odstránili sochu konfederačného generála
Z budovy Kapitolu odstránili sochu konfederačného generála
Zdroj: SITA/Jack Mayer/Office of Governor of Virginia, File
21.12.2020 17:25

WASHINGTON - Sochu Roberta Leeho, generála Konfederácie z obdobia americkej občianskej vojny, v pondelok odstránili z budovy Kapitolu vo Washingtone, informovala agentúra AP.


Výbor v americkom štáte Virgínia podľa AP rozhodol, že generál Lee nie je vhodný symbol tohto štátu. Odstránenie sochy žiadal guvernér Virgínie Ralph Northam, podľa ktorého je Konfederácia "symbol rasistickej a spornej histórie Virgínie". Výbor navrhol, aby sochu Leeho nahradili sochou Barbary Johnsovej - aktivistky v oblasti ľudských práv -, píše spravodajský portál Politico.

Z budovy Kapitolu odstránili
Zdroj: SITA/Jack Mayer/Office of Governor of Virginia, File

Socha generála Leeho stála od roku 1909 v čestnej sále Kapitolu, v ktorej má každý štát USA dve sochy, pripomína AP. Socha Leeho zastupovala štát Virgínia spoločne so sochou prvého prezidenta USA Georgea Washingtona. Predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová v júni žiadala odstránenie 11 sôch z budovy Kapitolu v súvislosti s vlnou protestov proti rasovej nespravodlivosti a policajnej brutalite, píše Politico.

Snemovňa reprezentantov v júli schválila opatrenie, ktorým sa z Kapitolu Spojených štátov odstránia sochy ľudí, ktorí počas občianskej vojny v 19. storočí slúžili v jednotkách Konfederácie podporujúcej otroctvo.


Galéria

Z budovy Kapitolu odstránili Z budovy Kapitolu odstránili

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články