Pondelok, 17. máj 2021. Meniny má Gizela, zajtra Viola.

Novému prezidentovi Bidenovi gratuloval vodca republikánskej väčšiny v Senáte aj mnohé hlavy štátov

Budúci prezident USA Joe Biden
Budúci prezident USA Joe Biden
Zdroj: SITA/AP/Matt Rourke
15.12.2020 21:40

WASHINGTON - Vodca republikánskej väčšiny v americkom Senáte Mitch McConnell v utorok zablahoželal Joeovi Bidenovi k zvoleniu za prezidenta USA. Informovala o tom agentúra AFP, čím podľa nej zasadil ranu všetkým pretrvávajúcim nádejam, že by Donald Trump mohol zvrátiť svoju volebnú porážku.


"Zbor voliteľov prehovoril," uviedol McConnell v prejave na pôde Senátu. Tento vplyvný senátor zo štátu Kentucky zablahoželal aj kalifornskej senátorke Kamale Harrisovej k zvoleniu za viceprezidentku USA. V tejto súvislosti poznamenal, že Američania môžu byť hrdí na to, že Spojené štáty majú prvýkrát v tejto funkcii ženu.

Hlasovanie Zboru voliteľov, ktorý formálne volí prezidenta USA na základe výsledkov novembrových volieb, sa uskutočnilo v pondelok, pričom Bidenovi odovzdali 306 hlasov a jeho protikandidát Donald Trump dostal od hlasy 232 voliteľov. Biden potreboval na víťazstvo 270 hlasov. Agentúra AFP poznamenala, že mnoho popredných zákonodarcov z radov Republikánskej strany doteraz odmietlo uznať Bidenovo víťazstvo. McConnellovo vyhlásenie je však jasným signálom pre Biely dom, že ďalšie snahy o spochybnenie výsledku prezidentských volieb sú márne.

Biden, ktorý v rokoch 2009 - 2017 zastával post viceprezidenta USA v administratíve Baracka Obamu, sa stal 46. americkým prezidentom. Jeho slávnostná inaugurácia sa uskutoční 20. januára 2021. Predtým v utorok Bidenovi zablahoželal ruský prezident Vladimir Putin. Trumpovho najväčšieho spojenca, brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara, tento krok ešte len čaká.

Medzičasom Bidenovi k víťazstvu vo voľbách gratuloval aj mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, ktorým s tým - ako podotkla AFP - otáľal vyše mesiaca. López Obrador za to čelil kritike v situácii, keď Trump a jeho volebný štáb šírili ničím nepodložené tvrdenia o podvodoch počas prezidentských volieb v USA.

Samotný mexický prezident o sebe tvrdí, že aj on sám sa stal obeťou volebného podvodu, keď v rokoch 2006 a 2012 prehral v prezidentských voľbách. V súvislosti s voľbami v USA López Obrador trval na tom, že jeho omeškaná reakcia je motivovaná snahou "konať obozretne" a vyčkať na vyriešenie "všetkých právnych záležitostí" v USA.

Poľský prezident zagratuloval Joeovi Bidenovi krátko po Putinovi

Poľský prezident Andrzej Duda zagratuloval v utorok s viac ako mesačným oneskorením Joeovi Bidenovi k víťazstvu vo voľbách za prezidenta USA. Stalo sa tak deň po tom, ako americký Zbor voliteľov oznámil, že Biden vo voľbách porazil úradujúceho prezidenta USA Donalda Trumpa. Informovala o tom agentúra DPA.

Duda zablahoželal Bidenovi k úspechu vo voľbách a poprial mu "veľmi úspešné funkčné obdobie ako 46. prezidentovi Spojených štátov". Poľský prezident vo svojom posolstve konštatoval, že "vzťahy medzi Poľskom a USA sú vynikajúcim príkladom toho, čo je skutočné strategické partnerstvo a aké ciele je možné dosiahnuť spoločným konaním". Deklaroval aj, že vzťahy medzi Poľskom a USA sú pilierom európskej a transatlantickej bezpečnosti a stability.

V texte Dudovej gratulácie sa tiež uvádza, že "naše štáty a národy vyznávajú rovnaké ideály a hodnoty, ktorých podstatou sú nepochybne sloboda, spravodlivosť, demokracia a nadradenosť medzinárodného práva".

Duda je súčasťou konzervatívneho poľského vedenia, ktoré Európska únia obviňuje z porušovania demokracie. Duda bol zároveň dosiaľ veľkým spojencom dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa, pričom dokonca navrhol premenovať vojenskú základňu v Poľsku na Fort Trump. Trump zasa Dudu podporil v júni tohto roku, keď ho tesne pred prezidentskými voľbami v Poľsku pozval na návštevu do Bieleho domu.

Spravodajský portál Wiadomości si všimol, že poľský prezident Bidenovi oficiálne zablahoželal ako k jedna z posledných hláv štátov v Európe. Biden totiž prijímal gratulácie k zvoleniu za prezidenta USA už po svojom prelomovom víťazstve v štáte Pensylvánia. To bolo potvrdené 7. novembra a Bidenovi umožnilo dosiahnuť hranicu požadovaných hlasov voliteľov na zisk prezidentského úradu. Duda vtedy Bidenovi blahoželal k úspešnej volebnej kampani.

Necelú hodinu pred poľským prezidentom blahoželal Bidenovi ruský prezident Vladimir Putin, ktorý mu zaželal "veľa úspechov". Rusko a USA označil Putin za krajiny, ktoré sú osobitne zodpovedné za globálnu bezpečnosť a medzinárodnú stabilitu. Poľský portál poznamenal, že Putin - rovnako ako Duda - sa s blahoželaním Bidenovi neponáhľal s odvolaním sa na kontroverzie pri sčítaní hlasov a ich možné spochybnenie na súdoch. Usúdil tiež, že takéto meškanie s gratuláciou nepoškodí vzťahy Moskvy s Washingtonom, pretože - ako Putin poznamenal - tie sú už aj tak zlé.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články