°C

Štvrtok, 4. marec 2021. Meniny má Kazimír, zajtra Fridrich.

VIDEO Poliaci opäť protestovali proti obmedzovaniu interrupcií a policajnému násiliu

Zdroj: SITA/Czarek Sokolowski)
29.11.2020 06:05

VARŠAVA - Vo Varšave a ďalších poľských mestách sa v sobotu opäť konali protesty proti obmedzovaniu interrupcií a policajnému násiliu voči účastníkom pokojných demonštrácií. Informovala o tom agentúra AP.


Polícia vo Varšave sa pokúsila protestný pochod centrom mesta zastaviť zatarasením viacerých ulíc. Vyzývala ich pritom, aby sa rozišli, pretože demonštrácia nebola riadne ohlásená a je v rozpore s platnými epidemiologickými reštrikciami zakazujúcimi zhromažďovanie väčšieho množstva ľudí. Protestujúce ženy a ich podporovatelia sa však pokúšali policajné zátarasy obísť a hľadali si alternatívne trasy pochodu. Nakrátko sa im podarilo zastaviť dopravu na jednej z hlavných dopravných tepien.

VIDEO Poliaci opäť protestovali
Zdroj: SITA/Czarek Sokolowski)

Príslušníci poriadkovej polície v jednom momente zasiahli slzotvorným plynom voči opozičnej poslankyni Barbare Nowackej, ktorá sa pokúsila brániť demonštrantky a ich právo na pokojný protest. Demonštrácie sa v sobotu konali aj v Krakove, Gdaňsku a ďalších mestách. Okrem aktuálnych otázok sa na nich pripomínalo aj 102. výročie zavedenia volebného práva žien v Poľsku. Protesty organizované skupinou s názvom Štrajk žien sa konajú pravidelne od rozhodnutia poľského ústavného súdu z 22. októbra. Ten ešte viac sprísnil zákon o interrupciách, ktorý už aj tak  patril k najprísnejším v Európe.

VIDEO Poliaci opäť protestovali
Zdroj: SITA/Czarek Sokolowski)

Účastníci protestov vyjadrujú aj hlbokú nespokojnosť s katolíckou cirkvou a s ňou spriaznenou vládnucou konzervatívno-nacionalistickou stranou Právo a spravodlivosť (PiS). Podľa agentúry AP ide o najväčšie protestné hnutie v Poľsku od pádu komunizmu v krajine pred troma desaťročiami. Demonštranti požadujú prijatie liberálnejšej interrupčnej legislatívy a odstúpenie vlády. Na sobotňajších protestoch rezonovala aj požiadavka na ukončenie policajného násilia v reakcii na zásahy voči demonštrantom z posledných týždňov. Silné protestné hnutie prispelo k tomu, že vláda kontroverzné rozhodnutie ústavného súdu o interrupciách zatiaľ neuviedla do praxe.

VIDEO Poliaci opäť protestovali
Zdroj: SITA/Czarek Sokolowski)


Galéria


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/ A Portuguese In Poland

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články