Sobota, 15. máj 2021. Meniny má Žofia, zajtra Svetozár.

Trump zvíťazil na Aljaške: Republikáni si pripísali ďalšie kreslo v Senáte

Donald Trump.
Donald Trump.
Zdroj: SITA/ AP
11.11.2020 16:35

WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump porazil svojho súpera a novozvoleného prezidenta Joea Bidena v štáte Aljaška. Informovala o tom v stredu tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na organizáciu Edison Research.


Za víťaza v štáte Aljaška Bidena medzitým vyhlásili aj televízie CNN a NBC News. Trump, republikán, stále neuznal výsledky prezidentských volieb, ktoré sa konali minulý týždeň v utorok a podľa viacerých svetových médií v nich zvíťazil jeho demokratický rival Joe Biden, keď získal 270 voliteľských hlasov potrebných pre celkové víťazstvo. Ziskom troch hlasov voliteľov za Aljašku sa však nezmení výsledok prezidentských volieb z 3. novembra.

Biden medzitým vyhlásil, že Trumpove odmietanie uznať výsledky volieb je "trápne" a na jeho odkaze zanechá hanebnú stopu. "Úprimne si myslím, že je to trápne. Neviem, ako to mám povedať taktne - neprispeje to k prezidentovmu odkazu," povedal Biden na margo Trumpovho postoja. Biden sa v sobotu stal víťazom amerických prezidentských volieb po tom, čo zvíťazil v štáte Pensylvánia. Bývalý viceprezident tým presiahol hranicu 270 hlasov voliteľov, ktorú potreboval na potvrdenie víťazstva. Zbor voliteľov, ktorý formálne zvolí prezidenta a viceprezidentku na ďalšie funkčné obdobie, sa zíde 14. decembra.

Biden má tesný náskok v štáte Georgia. Po spočítaní 99 percent voličských hlasov vedie so ziskom 49,5 percenta pred Trumpom, ktorý má zatiaľ v Georgii 49,2 percenta hlasov. Novozvolený prezident si udržuje tesný náskok aj v Arizone, kde po spočítaní 99 percent hlasov vedie nad Trumpom o 0,4 percentuálneho bodu.

Republikáni si pripísali ďalšie kreslo v Senáte

Republikánska strana úradujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa v stredu získala ďalšie kreslo v Senáte. Vydobyla si ho spolu s Trumpovým víťazstvom v tomto územne najväčšom štáte USA, hoci má iba tri voliteľské hlasy. Správu priniesla tlačová agentúra AFP. Víťazstvo na Aljaške posúva republikánske spektrum v hornej komore Kongresu na pozíciu o jeden hlas od dosiahnutia väčšiny. Súčasný senátor za štát Aljaška Dan Sullivan bol poľahky znovu zvolený so ziskom 57 percent hlasov, uviedli spravodajské stanice CNN a NBC News.

Jeho víťazstvo potvrdzuje silné zastúpenie Republikánskej strany v kongresových voľbách, konaných 3. novembra spolu s prezidentskými voľbami, v ktorých triumfoval jeho demokratický súper Joe Biden. Republikáni majú teraz v 100-člennom Senáte 50 kresiel, demokrati o dva mandáty menej. Dve kreslá sú stále neobsadené; o ich obsadení sa rozhodne 5. januára v južanskom štáte Georgia. Demokrati by museli získať obe tieto kreslá, aby sa vyrovnali s republikánmi a dali Bidenovi väčší priestor na realizáciu jeho politiky. Hlas Bidenovej viceprezidentky Kamaly Harrisovej by rozhodoval v prípade patovej situácie, keď by sa hlasovanie v Senáte skončilo v pomere 50:50.

Bez odobrenia hornej komory amerického Kongresu nemôže prejsť žiadny zákon. Senát má zároveň právomoc schvaľovať prezidentových nominantov - jeho ministrov, veľvyslancov či sudcov, a to najmä tých na Najvyššom súde. Ak Senát zostane republikánsky, Biden, ktorý v ňom zasadal 36 rokov, bude musieť využiť svoje zručnosti pri dosahovaní kompromisov a vyjednávanie, konštatuje AFP. Novozvolený prezident Biden v utorok vyhlásil, že bude schopný spolupracovať s dostatočným množstvom kongresových zákonodarcov z druhej strany.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články