Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

OBSE odsúdila násilie páchané na protestujúcich v Bielorusku: Žiada nové voľby

Alexander Lukašenko
Alexander Lukašenko
Zdroj: TASR/Andrei Stasevich/BelTA Pool Photo via AP
05.11.2020 19:14

VIEDEŇ - Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vo štvrtok odsúdila tvrdé zásahy bezpečnostných zložiek voči demonštrantom v Bielorusku, ktorí od augusta protestujú proti opätovnému zvoleniu Alexandra Lukašenka za prezidenta. Prezidentské voľby zároveň vo svojej správe označila za "netransparentné, neslobodné a nespravodlivé" a vyzvala na ich zopakovanie, píše agentúra AFP.


Ide o prvú rozsiahlejšiu nezávislú správu o povolebnej situácii v Bielorusku a pretrvávajúcich protestoch. OBSE v nej tiež konštatuje, že sa jej podarilo "nesporne dokázať", že v Bielorusku dochádza k "rozsiahlemu a systematickému" porušovaniu ľudských práv.

OBSE ďalej nalieha na bieloruskú vládu, aby "zorganizovala nové spravodlivé prezidentské voľby, založené na medzinárodných štandardoch". Vypracovanie správy si vyžiadalo 17 krajín vrátane Británie, Francúzska a USA. Jej záver sa zakladajú na 700 predložených dôkazoch. Spravodajcom OBSE sa však nepodarilo do Bieloruska vycestovať, pretože tamojšia vláda s nimi odmietla spolupracovať.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články