°C

Štvrtok, 3. december 2020. Meniny má Oldrich, zajtra Barbora.

Macron sa stretol s irackým premiérom: Upozornili na dôležitosť boja proti terorizmu

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Zdroj: SITA/AP Photo/Mindaugas Kulbis
20.10.2020 10:43

PARÍŹ - Francúzsky prezident Emmanuel Macron a iracký premiér Mustafa Kázimí na pondelkovom stretnutí v Paríži upozornili na dôležitosť boja proti terorizmu. Informáciu priniesla agentúra Reuters s odvolaním sa na vyjadrenie úradu prezidenta.


Stretnutiu s irackým lídrom predchádzala návšteva Iraku, ktorú francúzsky prezident absolvoval v septembri. Počas svojej návštevy vyjadril podporu suverenite Iraku a uviedol, že najväčšími výzvami pre túto krajinu predstavujú militanti Islamského štátu a zahraničné zasahovanie do vnútorných záležitostí krajiny.

Macron na sociálnej sieti Twitter vyhlásil, že Francúzsko pokračuje vo svojom záväzku - stojí na strane Iraku v boji proti terorizmu a podporuje a rešpektuje jeho suverenitu. "Zlo porazíme a vytrhneme aj s koreňom," dodal Macron.

Podľa vyhlásenia úradu francúzskeho prezidenta obaja lídri uvítali plán, ktorý im - v záujme rozšírenia výstavby podzemnej železnice v Bagdade - predstavila francúzska spoločnosť Alstom, ktorá pôsobí prevažne na trhu železničnej, ale aj osobnej dopravy.

Macron navštívil Bagdad 2. septembra. Ako dôvod návštevy uviedol novú iniciatívu na posilnenie suverenity Iraku pripravovanú v koordinácii s Organizáciou Spojených národov. Počas svojej návštevy sa stretol s irackým prezidentom Barhámom Sálihom, premiérom Mustafom Kazimím a prezidentom irackého Kurdistanu Néčírvanom Barzaním.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články