°C

Utorok, 27. október 2020. Meniny má Sabína, zajtra Dobromila.

KORONAVÍRUS Srbsko skontroluje údaje o úmrtiach na COVID-19, ktoré spochybňuje expert

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Darko Vojinovic
01.10.2020 19:37

BELEHRAD - Srbsko skontroluje počet obetí koronavírusovej pandémie. Vo štvrtok to oznámil srbský prezident Aleksandar Vučič po tom, čo hlavný epidemiológ povedal, že nákaze v skutočnosti podľahlo trikrát viac ľudí, než uvádzajú srbské úrady. Informovala o tom agentúra AFP.


Srbsko podľa oficiálnych údajov dosiaľ zaznamenalo 749 úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19 a viac ako 33.000 potvrdených prípadov infekcie. Avšak Predrag Kon zo štátneho pandemického krízového štábu vo štvrtok povedal, že jeho vlastná analýza z marca až júna ukázala, že dáta "nie sú dostatočne presné".

"Stručne povedané, (v Srbsku) došlo k trikrát viac úmrtiam nielen v porovnaní s tým, čo bolo oficiálne oznámené, ale aj s tým, čo bolo zverejnené," povedal Kon pre miestnu televíznu stanicu Newsmax Adria. Podľa neho za nezrovnalosti môže nepresný informačný systém. "Skontrolujeme každé úmrtie (spojené s chorobou COVID-19)....," povedal Vučič na tlačovej konferencii v Belehrade.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Uviedol, že si nemyslí, že by revízia odhalila veľké rozdiely v týchto počtoch. Dodal, že úrady doteraz pred verejnosťou nič neskrývali a rovnako transparentne budú fungovať aj v budúcnosti, napísal spravodajský portál Balkan Insight. Minister zdravotníctva Zlatibor Lončar vyjadrenie epidemiológa označil za neopodstatnené.

Mimovládna Balkánska sieť investigatívneho spravodajstva (BIRN) vo svojej júnovej správe napísala, že Srbsko neuviedlo presné údaje o prípadoch nákazy a úmrtiach na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. BIRN po analýze údajov vtedy poukázal, že na ochorenie zomrel viac ako dvojnásobok pacientov v porovnaní s číslom, aké uviedli úrady. Počet nakazených bol tiež o niekoľko stoviek vyšší, než úrady priznali.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články