Utorok, 11. máj 2021. Meniny má Blažena, zajtra Pankrác.

Irán a EÚ s ráznym krokom: Odmietli plán USA na obnovenie sankcií voči Teheránu

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Photo/Alex Brandon
16.08.2020 16:25

TEHERÁN - Irán a Európska únia odmietli plán amerického prezidenta Donalda Trumpa spustiť mechanizmus prepojený s jadrovou dohodou z roku 2015, ktorý by obnovil sankcie voči Iránu. Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA.


"Američania od jadrovej dohody odstúpili v máji 2018 a veľmi dobre vedia, že spustenie mechanizmu je niečo nezákonné a preto úplne neakceptovateľné," povedal iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf, ktorého vyjadrenia sprostredkovali štátne médiá.

Mechanizmus je vyhradený pre krajiny, ktoré v roku 2015 podpísali jadrovú dohodu s Iránom. USA však v máji 2018 od dohody jednostranne odstúpili, pripomína DPA. Európska únia v nedeľu takisto uviedla, že Spojené štáty nemajú oprávnenie vynútiť si opätovné zavedenie sankcií voči Iránu prostredníctvom mechanizmu prepojeného s jadrovou dohodou.

Hovorkyňa šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella povedala, že USA nemôžu byť považované za účastnícku krajinu dohody, pretože od nej jednostranne odstúpili. Irán už skôr v nedeľu Trumpa obvinil, že svojimi vyhrážkami v súvislosti s jadrovou dohodou ohrozuje súčasný poriadok vo svete.

Dohoda JCPOA z roku 2015 je výsledkom dohovoru medzi Iránom a Britániou, Čínou, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom a USA. Na jej základe boli stiahnuté medzinárodné sankčné opatrenia voči Teheránu výmenou za záväzok, že sa Irán nebude usilovať o vývoj jadrových zbraní.

Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) v piatok zamietla americký návrh rezolúcie o predĺžení zbrojného embarga OSN voči Iránu. Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo však po piatkovom hlasovaní v BR OSN naznačil, že USA by mohli využiť mechanizmus z jadrovej dohody, ak by sa dokázalo, že Teherán dohodu porušuje. Platnosť embarga na predaj konvenčných zbraní Iránu a ich vývoz z krajiny má vypršať 18. októbra na základe podmienok rezolúcie OSN, ktorá odobrila jadrovú dohodu z roku 2015.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články