°C

Nedeľa, 27. september 2020. Meniny má Cyprián, zajtra Václav.

EÚ a USA žiadajú politickú transformáciu vo Venezuele: Kvôli KORONAVÍRUSU je potrebná zmena

Líder opozície Juan Guaidó
Líder opozície Juan Guaidó
Zdroj: TASR/AP/Ariana Cubillos
14.08.2020 21:22

BOGOTA - Európska únia, Limská skupina a Spojené štáty v piatok spoločne vyzvali na rýchlu politickú transformáciu vo Venezuele. Informovala o tom agentúra DPA.


Signatári vyhlásenia zdôrazňujú, že súčasná pandémia koronavírusu "zvýšila naliehavosť ukončenia súčasného stavu" vo Venezuele, ktorá v posledných rokoch prechádza hlbokou politickou a ekonomickou krízou.

Obyvateľov Venezuely signatári vyhlásenia žiadajú, aby sa domáhali čo najrýchlejšieho vytvorenia "inkluzívnej prechodnej vlády", ktorá "dovedie krajinu k slobodným a spravodlivým prezidentským voľbám". 

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Parlamentné voľby, ktoré chce venezuelský režim zorganizovať v decembri, podľa podpísaných krajín nemôžu priniesť politické riešenie krízy a môžu viesť k ďalšej polarizácii spoločnosti. Hlavné opozičné strany plánujú tieto voľby bojkotovať. Tvrdia, že ide o pokus vlády prezidenta Nicolása Madura zmocniť sa podvodom Národného zhromaždenia, ktoré je poslednou baštou opozície.

Guaidó sa ešte v januári 2019 vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely a za hlavu štátu ho uznali desiatky krajín sveta. Nepodarilo sa mu však zosadiť Madura, ktorému poskytujú podporu Rusko, Čína, Kuba či Irán.

"Humanitárna, spoločenská a politická situácia vo Venezuele sa naďalej zhoršuje," uvádza sa vo vyhlásení EÚ, USA a Limskej skupiny, ktoré poukazuje aj na "ochromený systém verejného zdravotníctva". Text vyhlásenia zverejnil americký Štátny department. Počet prípadov nákazy koronavírusom vo Venezuele v poslednom období narástol. V krajine zaznamenali už 30.369 prípadov nákazy a 259 úmrtí.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články