°C

Pondelok, 25. január 2021. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Zmarený teroristický útok a letecké nálety: Napätie medzi Izraelom a Sýriou neutícha

Izraelská armáda pri Golanských výšinách
Izraelská armáda pri Golanských výšinách
Zdroj: SITA/AP Photo/Ariel Schalit
04.08.2020 06:45

JERUZALEM - Izrael v pondelok oznámil, že uskutočnil vzdušný útok na vojenské ciele na juhu Sýrie. K náletu došlo iba deň po tom, čo izraelská armáda oznámila, že zabránila teroristickému útoku na Golanských výšinách v blízkosti plota na hraniciach so Sýriou, informovala agentúra AFP.


Izraelská armáda vo vyhlásení uviedla, že jej stíhačky, bojové vrtuľníky a iné lietadlá zasiahli niekoľko cieľov vrátane pozorovateľských pozícií a základní sýrskych ozbrojených síl. Sýrska štátna tlačová agentúra SANA priniesla správu, že neďaleko sýrskej metropoly Damask boli aktivované systémy protivzdušnej obrany.

Izraelská armáda v pondelok informovala, že zabila štyroch mužov, ktorí sa v priestore pozdĺž bezpečnostného plota pozdĺž Izraelom okupovaného sektora Golanských výšin snažili nastražiť výbušné nálože. Táto časť Golanských výšin susedí s územím ovládaným Sýriou. Izraelské ozbrojené sily potvrdili, že zmieneným leteckým útokom na juhu Sýrie reagovali na incident na Golanských výšinách, ku ktorému došlo v nedeľu po 23.00 h miestneho času.

Agentúra AFP pripomenula, že napätie medzi Izraelom a Sýriou bolo veľké už pred týmto ozbrojeným incidentom. Napríklad 25. júla izraelské vrtuľníky zasiahli vojenské ciele v južnej Sýrii v odvete za paľbu z tohto územia smerom na Izrael. Izrael za túto paľbu neobvinil priamo sýrske ozbrojené sily, uviedol len, že zodpovedná je damaská vláda.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články