Nedeľa, 9. máj 2021. Meniny má Roland, zajtra Viktória.

Vesmírna loď Starliner odštartovala na svoju prvú misiu k ISS: Na palube nie je žiadna posádka

Zdroj: SITA/Joel Kowsky/NASA via AP
20.12.2019 13:05

WASHINGTON - Z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride odštartovala v piatok kozmická loď Starliner spoločnosti Boeing na svoju prvú misiu k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Na palube Starlineru nie je žiadna posádka, informovala agentúra DPA.


Vesmírna loď priletí k ISS v sobotu a šiestim astronautom na ISS dovezie okrem iného vianočné pochúťky a darčeky. Starliner sa vráti na Zem 28. decembra. V oblasti Nového Mexika pristane pomocou padákov.

Let poskytne americkému Národnému úradu pre letectvo a vesmír (NASA) údaje potrebné na overenie, či Starliner môže voziť astronautov na vesmírnu stanicu a z nej. Experti zhodnotia výkon rakety Atlas V, pozemné systémy či pristávacie operácie.

Loď vyvinuli pre program komerčných letov NASA, pričom na jej palube môže byť až sedem astronautov. Jej prvý let s posádkou na ISS sa plánuje v roku 2021. NASA spolupracuje aj s komerčnou spoločnosťou SpaceX na vývoji lode Dragon, ktorá má taktiež lietať s astronautmi na ISS. V roku 2011 NASA ukončila svoj program letov raketoplánov a odvety sa musela spoliehať na Rusko, keď chcela vyslať svojich astronautov na vesmírnu stanicu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články