Sobota, 15. máj 2021. Meniny má Žofia, zajtra Svetozár.

K ISS smeruje ďalšia kozmická loď: Cygnus odštartovala bez problémov, do vesmíru nesie materiál

Nákladná kozmická loď Cygnus
Nákladná kozmická loď Cygnus
Zdroj: Twitter/NASA Social
02.11.2019 17:00

WALLOPS ISLAND - Nákladná kozmická loď Cygnus NG-12 spoločnosti Northrop Grumman odštartovala v sobotu o 14.59 h SEČ z kozmodrómu na ostrove Wallops Island ležiacom pri pobreží amerického štátu Virgínia k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Vezie tam viac ako 3,7 tony zásob a technického vybavenia, informovala agentúra DPA.


Kozmickú loď vyniesla do vesmíru nosná raketa Antares. Na ISS dopraví aj materiál na niekoľko experimentov. Súčasťou nákladu je i rúra na pečenie, pomocou ktorej si astronauti budú môcť pripraviť čerstvé jedlo, ako napríklad sušienky.

"Pri budúcich dlhodobých vesmírnych misiách môže mať čerstvo upečené jedlo pre členov posádky psychologické a fyziologické výhody a budú mať na výber širšiu škálu výživnejších jedál," uviedol na svojej stránke americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Posádka ISS bude testovať aj vestu AstroRad určenú na ochranu astronautov pred nebezpečným žiarením vo vesmíre. Vesta je tiež navrhnutá ako dodatočná ochrana ľudí na Zemi pracujúcich v prostrediach, kde môžu byť vystavení rádioaktívnemu žiareniu.

S ISS sa loď Cygnus NG-12 spojí v pondelok. Zároveň to bude prvýkrát, čo sa na obežnej dráhe okolo Zeme ocitnú dve kozmické lode Cygnus. Loď Cygnus NG-11 odštartovala 17. apríla a po odpojení sa od ISS v auguste sa stále nachádza na obežnej dráhe.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články