°C

Streda, 29. január 2020. Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

VIDEO Stopy krádeže šperkov v Drážďanoch vedú vraj k arabským klanom

Zdroj: FOTO TASR/AP
12.12.2019 14:50

BERLÍN - Stopy novembrovej krádeže šperkov v drážďanskom klenotníctve Grünes Gewölbe (Zelená klenba) vedú k arabským klanom v Berlíne. Napísal to berlínsky denník Berliner Morgenpost s odvolaním sa na policajné zdroje. Drážďanská prokuratúra, ktorá vyšetrovanie dozoruje, medzitým podľa agentúry DPA uviedla, že kriminalisti spolu s berlínskymi kolegami hľadajú možné súvislosti s krádežou stokilogramovej zlatej mince z berlínskeho Bodeho múzea v marci 2017.


Medzi obžalovanými z krádeže zlatej mince, o ktorej sa predpokladá, že bola po čine roztavená, sú traja členovia arabského klanu. Zaujímavosťou podľa Berliner Morgenpost je fakt, že jeden z týchto obžalovaných bol nedávno odsúdený za vlámanie do firmy v bavorskom Erlangene, ktorá vyrába špecializované hydraulické zariadenia, používaná napríklad hasičmi k vyslobodzovaniu. Jeden takýto nástroj bol tiež ukradnutý hasičom v Berlíne. Vyšetrovatelia totiž tiež zistili, že tento špeciálny nástroj použili zlodeji práve v drážďanskej klenotnici.

VIDEO Stopy krádeže šperkov
Zdroj: FOTO TASR/AP

Vyšetrovací tím z Drážďan teraz podľa Berliner Morgenpost zisťuje, kde všade v Nemecku bolo pri krádežiach použité hydraulické náradie od spomínanej bavorskej firmy, prípadne či nebolo toto vybavenie niekde ukradnuté.

Na dolapenie zlodejov, ktorí v Grünes Gewölbe ukradli šperky historicky nevyčísliteľnej hodnoty, bola vypísaná odmena 500.000 eur (12,8 milióna Sk). Osud lupu je stále nejasný a kvôli nepredajnosti šperkov sa mnohí odborníci obávajú, že páchatelia drahokamy vytrhajú a drahé kovy roztavia, aby predmety mohli rozpredať.


Galéria


Nástroje k článkuZDROJ: ČTK
VIDEO: YouTube/ CNN, Guardian News

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články