Streda, 14. apríl 2021. Meniny má Justína, zajtra Fedor.

Témou britských volieb sa stal chorý chlapček v premiérovom vrecku: FOTO ako hlavná zbraň

Boris Johnson
Boris Johnson
Zdroj: SITA/AP Photo/Frank Augstein
09.12.2019 20:20

LONDÝN - Hoci predčasné parlamentné voľby vo Veľkej Británii, ktoré sa uskutočnia už tento štvrtok, boli vyvolané brexitom, a vzťah jednotlivých strán k brexitu je aj ich hlavnou témou, v pondelok ju zatlačil do úzadia štvorročný chorý chlapček ležiaci na zemi v čakárni v nemocnici v Leedse. Kauze okolo fotografie sa podrobne venujú všetky hlavné médiá a Labouristická strana ju aktuálne používa ako hlavnú zbraň proti premiérovi Borisovi Johnsonovi a jeho konzervatívcom.


Na fotografii, ktorá ešte viac vyhrotila už i tak napätú situáciu pred voľbami, je štvorročný Jack Williment, ktorý počas čakania na výsledky u lekára leží v nemocnici na zemi a je prikrytý matkiným kabátom. Médiá podporujúce labouristov začali fotografiu prezentovať ako symbol zlého stavu britských nemocníc a celého britského zdravotníctva, ktoré je pod konzervatívcami finančne poddimenzované. To už uznávajú aj samotní konzervatívci a sľubujú nápravu.

Tému dňa z fotografie spravil denník Daily Mirror, ktorý podporuje labouristov. Fotografiu v pondelok zverejnil na titulnej strane, aj s rozhovorom s chlapcovou matkou, ktorá hovorí, že síce doteraz vždy volila konzervatívcov, ale po najnovších skúsenostiach s britským zdravotníctvom bude po prvýkrát v živote voliť labouristov.

Podľa britských médií to však bola až následná reakcia premiéra Johnsona, ktorá z neho spravila hlavného porazeného dňa. Johnson sa totiž na fotografiu, ktorú mu počas rozhovoru ukazoval na svojom mobile reportér televízie ITV, vytrvalo odmietal pozrieť a namiesto toho hovoril do kamery frázy o podpore zdravotníctva.

Najväčší trapas ešte len prišiel

Najväčší trapas pre Johnsona prišiel až na konci interview, keď ho reportér vyzval, aby mu vrátil telefón, ktorý sa medzičasom "zázračne" ocitol v premiérovom vrecku. Až vtedy vysvitlo, že Johnson, zrejme v záujme toho, aby ho novinár neustále dotieravo nekonfrontoval s inkriminovanou fotografiou, mu mimo kamery zobral z ruky mobil a strčil si ho do vrecka.

"Odmietate sa pozrieť na tú fotografiu. Zobrali ste mi telefón a dali ste si ho do vrecka, pán premiér," povedal na konci rozhovoru novinár Johnsonovi. Ten vybral mobil z vrecka, pozrel sa naňho, povedal, že ide o "strašnú, strašnú fotografiu" a s ospravedlnením telefón vrátil novinárovi.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: Twitter/ BBC Yorkshire;
VIDEO: Twitter/ Joe Pike

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články